İran, Lübnan'a silah yardımı yapacak

GÜNDEM 1 Ekim 2014 11:51
Videoyu Aç İran, Lübnan'a silah yardımı yapacak

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Şemhani, İran'ın Lübnan'a teçhizat ve silah yardımı yapacağını açıkladı

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, İran'ın Lübnan'a yakın gelecekte askeri teçhizat ve silah yardımını yapacağını açıkladı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Şemhani, Lübnan Başbakanı Temmam Selam'la görüşmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Lübnan hakkındaki kırmızı çizgilerimiz bu ülkenin huzur ve güvenliğinin devamı çerçevesindedir. İran, silahlı gruplarla mücadelede işbirliği çerçevesinde Lübnan'a askeri teçhizat ve silah yardımında bulunacaktır" dedi.

Şemhani, "İran'ın Lübnan'a yardımları, Lübnan ile Suriye sınırındaki sorunların ciddiyeti oranında olacaktır" ifadelerini kullandı.

"Yapılması planlanan yardımların yakın gelecekte İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın Beyrut'a yapacağı ziyaret esnasında verileceğini" belirten Şemhani, "ikili görüşmede İsrail'in bölgedeki çatışmalardan sağladığı faydalar, Lübnan'daki önemli meseleler, Tahran-Beyrut ilişkileri konuşulduğunu" aktardı.

ŞEMHANİ VE NASRALLAH GÖRÜŞTÜ

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile de görüşen Şemhani, görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Hizbulllah'ın önceliği IŞİD ve El Kaide ile mücadele ve Lübnan'ın huzurunu korumaktır." dedi.

İran yönetiminin en üst otoritesi olan Ayetullah Ali Hamaney'in İran Milli Güvenlik Kurulu'ndaki Temsilcisi Şemhani, dün akşam İranlı bir grup güvenlik ve siyasi yetkilisiyle birlikte Lübnan'da temaslarda bulunmak üzere başkent Beyrut'a gitmişti.

Kaynak : Dunyabulteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL