İran'a Ait Hedeflere 'Gizemli Hava Saldırıları'

İRAN 20 Temmuz 2020 00:44
Videoyu Aç İran'a Ait Hedeflere 'Gizemli Hava Saldırıları'

Deyrizor ve Hama kırsalında İran’a ait hedeflere ‘gizemli hava saldırıları’ düzenlendi

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Deyrizor kırsalında İran’a ait hedeflere ikinci kez hava saldırıları düzenlenirken silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Hama kırsalında Tahran yanlısı milislerin konuşlu olduğu hedefleri bombaladığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından dün aktarılan bilgilere göre Deyrizor kırsalında İran güçleri ve İran yanlısı milislerin nüfuz alanlarına bombardımanlar düzenlendi. Bombardımanlar üst üste iki gün gerçekleşirken Deyrizor’un doğusunda bulunan Elbukemal kırsalında 6 şiddetli patlama duyuldu. Bombardımanların kim tarafından gerçekleştirildiği ise halen gizemini koruyor.

SOHR ilk olarak cuma günü, Suriye-Irak sınırının yakınlarında, İran güçleri ve ona sadık milislerin nüfuz alanlarını hedef alan, kim tarafından yapıldığı belirlenemeyen şiddetli bombardımanlar gerçekleştirildiğini bildirdi. İran hedeflerine yeni hava saldırıları düzenlenip düzenlenmeyeceği ise bilinmiyor.

SOHR ayrıca Irak’ta faaliyet gösteren Haşdi Şabi’nin Deyrizor’ın doğu kırsalında bulunan Elbukemal'da İran güçlerinin etki alanlarına yönelik yeni askeri ve lojistik takviyelerde bulunduğunu, bu takviyelerin de Irak'tan gelen unsurlar, mekanizmalar ve lojistik malzemeler içerdiğini bildirdi.

SOHR dün aynı zamanda Suriye rejimi ve Hama’nın doğu kırsalındaki müttefikleri tarafından kontrol edilen barışçıl bölgede patlamaların yaşandığını ve bu patlamaların, İran ait hedeflere düzenlenen hava saldırılarının neden olabileceğini aktardı.

Suriyeli muhaliflerden bir kaynak, Uluslararası Koalisyon’a ait olduğuna inanılan savaş uçaklarının Suriye'nin kuzeydoğusunda İran güçlerinin konuşlu olduğu bölgelere bombardımanlar düzenlediğini söyledi. Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Deyrizor Askeri Konseyi’nden bir kaynak, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, “Uluslararası Koalisyon’a ait olduğuna inanılan savaş uçakları, Suriye-Irak sınırındaki Elbukemal şehrinin batısında ve Deyrizor’un doğu kırsalındaki Salihiyye kasabası çevresinde konuşlu İran güçleri ve ona sadık milisleri hedef alan 5 hava saldırısı düzenledi” ifadelerini kullandı.

Aynı kaynak, bombardımanların düzenlendiği bölgeden 30 kilometreden daha uzak bir noktadan dahi işitilebilen, çok güçlü patlama sesleri duyulduğunu ve Suriye rejim güçlerine ait araçların bombardımanların yaşandığı bölgeye doğru gittiklerinin görüldüğünü belirtti.

Uluslararası Koalisyon’a ait uçaklar, İran güçlerinin ve ona sadık grupların Deyrizor’un doğu kırsalında konuşlu oldukları noktaları bombalaması sırasında onlarca unsur öldürüldü.

Öte yandan bu gelişme, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz arasında bölgesel konular, ikili meseleler ve Ortadoğu'daki son durumun ele alındığı telefon görüşmesinin ardından yaşandı.

Russia Today (RT) haber sitesinin aktardığı, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, telefon görüşmesinde ‘acil konular, ikili askeri işbirliğinin geleceği ve Ortadoğu'daki son durumun’ ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre iki bakan Rusya ile İsrail arasında askeri alandaki ortaklığın sürdürülmesi için ortak çaba gösterdiler.

İsrail Savunma Bakanı Gantz ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı Şoygu ile ‘Ortadoğu bölgesindeki son durum ve istikrarı ile ilgili stratejik konular’ hakkında görüştüğünü ve kendisine Tel Aviv'in İsrail'in güvenlik çıkarlarını anlayışla karşılayan Moskova'ya duyduğu şükran duygularını ifade ettiğini söyledi.

Gantz, ‘ülkesinin İran'ın askeri olarak Suriye'ye konuşlanmasını ve Tahran'ın nükleer hedeflerine ulaşmasını engelleme konusundaki kararlılığını’ vurguladı.

 
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası