İran-ABD işbirliği ve uluslararası kamuoyunun aldatılması

GÜNDEM 1 Nisan 2015 18:09
Videoyu Aç İran-ABD işbirliği ve uluslararası kamuoyunun aldatılması

ABD Hükümeti’nin iddialarının aksine İran destekli Şii milislerin halen Tikrit’te olduğu ve operasyon gerçekleştirdiği kaydedildi.

Şii milisler, Tikrit’te ele geçirdikleri bölgelerde yaşayan sivil Sünnilere yönelik katliam uygulamış ve IŞİD direnişini kırarak kent merkezine ulaşmakta sıkıntı yaşamıştı. İran kontrolündeki Şii savaşçıların başarısızlıkla sonuçlanan Tikrit çıkartmasına tepkilerin artması üzerine ABD, Şiilere geri çekilmeleri kaydıyla hava desteği sunacağını belirtmişti.

ABD Merkez Komutanlığı Komutanı General Lloyd Austin 26 Mart’ta Kongre’ye yaptığı konuşmasında ‘Şii milislerin sahadan çekildiğini’ söylemişti.

Ertesi gün basın açıklaması yapan Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren, ‘İran destekli Şii milislerin bölgeden çekildiğini’ ifade etti.

ABD tarafından uluslararası kamuoyuna verilen bilgilerin aksine Şii milis grupları bölgeden fotoğraf ve video paylaşmaya devam ediyor. Buna ilaveten grupların çoğu, savaştan geri çekildikleri yönündeki iddiaları reddediyor.

Bölgeden çekildiğini ilk söyleyen Asaib El Hak Örgütü olmuştu. Şii örgüt resmi bir açıklamada bulunarak ‘sahada kalmaya devam edeceklerini fakat ABD hava desteği nedeniyle operasyon düzenlemeyeceklerini’ ilan etti. Önceki gün yayınlanan bir videoda ise Asaib El Hak, Tikrit savaşı için hazırlandığını belirtti.Ali El Yasiri komutasındaki İran kontrollü Saraya El Horasani, 27 Mart’ta yayınladığı resmi açıklamada Tikrit’ten çekilmediğini duyurdu. 26 Mart tarihinde açıklama yapan Said El Şuheda Ketibeleri ise ABD hava desteğine karşı olduklarını belirtirken çekilip çekilmedikleri hakkında ise bir şey söylemedi.

Nucabe Hareketi, sosyal medya üzerinden yaptığı birçok açıklamada ABD hava desteğini reddetmiş ve Tikrit operasyonlarını sürdürdüğünü duyurmuştu.

ABD tarafından yapılan açıklama ile pratiğin çelişmesi, ABD’nin özelde Ortadoğu, genelde ise dünya kamuoyunu rahatlatma isteği ile Şii milislerin taraftarlarına ABD karşıtı poz verme kaygıları ile açıklanıyor.

İmam Ali Ketibeleri, Cund’ul İmam ve Bedir Tugaylarının da aralarında bulunduğu birçok Şii örgütün Tikrit’te saldırı düzenlemeye devam ettiği belirtildi.

İmam Ali Ketibeleri 28 Mart’ta yayınladığı bildiri ile Tikrit’te IŞİD pozisyonlarını vurmaya devam ettiğini söyledi. Cundul İmam ve Bedr Tugayları ise son günlerde Tikrit’te kaydedilmiş çok sayıda görüntülü materyal paylaştı. Cundul İmam lideri Ahmed El Esedi’nin İran devrim lideri Ayetullah Humeyni ile ideolojik eğitimi nedeniyle yakınlığının bulunduğu biliniyor.

Şii milis gruplarının aldıkları isimlerde ‘İmam’ kelimesinin çokça kullanılması, ideolojiden kaynaklı. Şii inancına göre Hz Muhammed’in torunlarından bir ‘İmam’ 1400 yıldır yaşıyor ve yeryüzü işlerini düzenliyor.

Kaynak : infocenter.media
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X