İran kendi halkına su veremiyor!

İRAN 27 Kasım 2021 21:36
Videoyu Aç İran kendi halkına su veremiyor!

İsfahan’da su kıtlığı sebebiyle düzenlenen gösterilere çok sert müdahale ediliyor!

Suriye ve Irak’ı yerle bir etmek için bütün sermayesini harcayan İran kendi halkına ise su dahi veremiyor. Dünyanın en geniş petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip ülkelerinden birisi olan İran’da aynı zamanda yolsuzluk önü alınamaz bir hal aldı.Bunca kaynak bolluğuna rağmen çekilen sıkıntılar ülkeyi idare edenlerin nasıl bir bataklık içinde olduğunu bütün dünyaya gösteriyor. Geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarından petrol kıtlığı çeken Esed rejimi ve Hizbullah’a petrol sevkiyatı gerçekleştiren İran işlenmiş petrol ihtiyacının karşılanması için kendi öz kaynaklarını kullandı.İsfahan’da ise yaklaşık 2 haftadır çiftçiler ve halk kuru nehir yatağında protesto gösterisi düzenliyor.

Geçtiğimiz gün yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için yer altına döşenen su dağıtım alt yapıları İsfahanlı çiftçiler tarafından dozerlerle yerle bir edildi.Tarlalarını sulamak için kullandıkları nehir vb. kaynakların yanlış su politikaları sebebiyle kuruduğunu düşünen çiftçiler ailelerinin geçimini karşılamak için tarım ile uğraşmak zorundalar. Bölgede yanlış politikalara bağlı kuraklık sebebiyle tarım biterse binlerce insan işsiz kalacak! Bir tek İsfahan değil Ahvaz ve Belucistan da kuraklıktan muzdarip. Halkın en temel yaşam ihtiyacı olan su kaynaklarına ulaşımı sağlamak gibi bir derdi olmayan İran devleti ise Hizbullah’a petrol taşımakla meşgul!

İsfahan’da devam eden gösterilere ise çok sert müdahale ediliyor. Polis ve devletin milis gücü olan Besic’in silahla göstericileri hedef aldığı görülüyor. Göstericilere ait araçları da tahrip eden milis güçler şiddetle protestoları bastırmaya çalışıyor! 
Kaynak : Haksöz Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL