İran kendi yaptığı maket bir ABD uçak gemisini ele geçirdi

İRAN 29 Temmuz 2020 01:22
Videoyu Aç İran kendi yaptığı maket bir ABD uçak gemisini ele geçirdi

İran, ABD ile yaşanan gerginliğin ortasında petrol ticareti açısından stratejik öneme sahip Hürmüz Boğazı’nın önüne 200 metrelik sahte ABD uçak gemisi çekti.

İran, ABD ile yaşanan gerginliğin ortasında petrol ticareti açısından stratejik öneme sahip Hürmüz Boğazı’nın önüne 200 metrelik sahte ABD uçak gemisi çekti.

Maxar Technologies isimli ABD merkezli uzay teknolojisi şirketinin çektiği uydu görüntülerinde, İran’a ait bir hücum botunun ABD uçak gemisi maketine doğru hareket ettiği görüldü.

Reuters’a göre Bahreyn’de konuşlu olan ABD Donanması 5. Filosu Sözcüsü Komutan Rebecca Rebarich, İran’ın bu maketten ne medet umduğunu veya tatbikatta kullanarak ne elde edeceğini bilemediklerini söyleyerek, donanmalarının denizden gelecek her türlü tehdide karşı kendisini savunma becerisine güvendiklerini dile getirdi.

Körfez’de ABD ve Batı donanmalarının mevcudiyetine karşı çıkan İran, deniz yoluyla taşınan petrol ticaretinin yaklaşık yüzde 30’unun geçtiği stratejik boğazda deniz tatbikatları yapıyor.

İranlı yetkililer veya medyasından konuya ilişkin herhangi bir yorum yapılmadı.

Sahte uçak gemisi maketinin ortaya çıkışı, İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri’nin 2015 yılındaki tatbikatta yaptığı gibi bir gövde gösterisi yapmaya hazırlandığı düşündürdü.

Devrim Muhafızları, 2015 yılındaki bir tatbikatta, ABD’nin Nimitz uçak gemisinin maketini füzelerle batırmıştı.

Söz konusu uydu görüntülerinde, 200 metre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip gemi maketinin güvertesinde 16 savaş uçağı modelinin dizildiği görüldü.

Devrim Muhafızları, Nisan ayında Körfez’deki güvenliğinin tehdit edilmesi halinde İran’ın ABD’ye ait savaş gemilerini yok edeceği tehdidinde bulundu.

İranlı yetkililer de, petrol ihraç edememeleri veya nükleer tesislerinin saldırıya uğraması halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidini birkaç kez tekrarladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası