İran Medyasında Sahabelere Hakaret Önlenmiyor

İRAN 1 Mart 2017 09:08
Videoyu Aç İran Medyasında Sahabelere Hakaret Önlenmiyor

İran medyasında sahabelere hakaret etmek bu defa sıra spor gazetelerine geldi...

İran medyasında sahabelere hakaret etmek bu defa sıra spor gazetelerine geldi ve İran’ın önde gelen sopr gazetesi “Navad” (90), Hazret Ayşe’ye (RA) hakaret içerikli bir manşeti ön sayfasına çıkardı.
Navad gazetesi bir spor olayı haberinde, Hz Ayşe’ye (RA) hakaretli bir sözü Dr Sadik Zibakalam’dan (İranlı reformist ve aktivist) naklederek manşet yaptı. Gazetenin manşetinde, “Ayşe deve ile geldi ve Faize motor ile geldi” cümlesi görünüyor ve bu cümlenin işareti Faize, İran’ın vefat eden eski cumhurbaşkanı Haşemi Rafsancani’nin kızını, Iranın iç siyasetinde ve İran lideri Hameneyi’e karşı bir “fitneci” olarak göstermesidir amma bu gazete okuyucularını kandırmak için tarihi olaylara değiniyor ve Faize Haşemi’yi karalamak amaçla Hz Ayşe’ye (RA) dil uzatıyor ve onun Hz Ali (RA) karşısında duruşunu bir fitne olarak okuyucularına aktarıyor.
 
İran medyasında “Sahabelere hakaret” etmek bir normalleşme aşamasına gelmiş durumda ve Ehlisünnet itikadında saygın görülen sahabelere hakaret etmek İran’ın resmi devlet televizyonlarından çeşitli gazetelerine kadar sık sık tekrarlanıyor. İran’da sahabelere hakaret edenlerle şimdiye kadar yargılanma ve ya cezalandırma gibi bir önlem, hükümet tarafından alınmiş değil.
İran lideri Hameneyi, İran’da Ehlisünnet itikatlarına artan hakaretleri önlemek amaçla “Sünnilerin kutsal itikatlarina ve şahsiyetlerine hakaret etmek haramdır” diye  bir fetva vermesine rağmen, Hameneyi ve hükümetine bağlı medyalarda sahabelere hakaret etmek, sık sık görülmektedir ve İranlı Sünni millet vekilleri ve ya dini alimleri tepki göstermelerine rağmen, sahabelere hakaret yapanlar kendilerini güvenilir vaziyette görüyorlar ve İran’da suç sayılmadığı için bu tür çirkin eylemlerini devam ediyorlar.

Kaynak : Medya times
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL