İran polisinin hedef aldığı araçta bulunan Afgan göçmenler yanarak can verdi

AFGANİSTAN 14 Haziran 2020 23:03
Videoyu Aç İran polisinin hedef aldığı araçta bulunan Afgan göçmenler yanarak can verdi

İran polisinin hedef aldığı araçta bulunan Afgan göçmenler yanarak can verdi

İran güvenlik güçlerinin, Afgan göçmenlerin bulunduğu bir araca açtığı ateş sonucu aracın alev alması nedeniyle 3 Afgan göçmen yanarak can verdi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'ın Yezd kentinde göçmenlerin bulunduğu araca polis tarafından ateş açıldığı, daha sonra alev alan araçta bulunan 3 Afgan'ın hayatını kaybettiği, 4 Afgan göçmenin de yaralandığı belirtildi.Sosyal medyada hızla yayılan bir videoda, alev alan aracın içinden çıkmayı başaran ancak vücudunda çeşitli yanıklar bulunan bir Afgan genç, çevredekilere yandığını söyleyerek kendisine biraz su vermeleri için yalvarıyor.
 


Mustafa Bağ@mustafa__bag

İran güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 3 Afgan mültecinin bulunduğu araç alev aldı. Mülltecilerin hepsi yanarak can verdi..
Mültecilerden birinin son sözü, “Biraz su verin yanıyorum” oldu.


76
9:26 AM - Jun 6, 2020
Twitter Ads info and privacy


Afganistan Dışişleri Bakanlığı, sosyal medyada paylaşılan videonun gerçek olduğunu ve yanarak can veren Afgan kurbanların kimliğinin tespit edilmeye çalışıldığını bildirdi.

Daha sonra hayatını kaybeden Afgan gencin son sözleri ise, "Yandım, azıcık su verin" oldu.

Afganlar, "BirazSuVerinYandım" etiketiyle İran'a yönelik tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi. İnsan hakları örgütleri de ülkedeki Afgan mültecilere kötü davranmakla suçladıkları İran yönetimine sert tepki gösterdi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, George Floyd'un ölümü nedeniyle ABD'ye insan hakları ihlali hatırlatması yapan Tahran yönetimini, İran'daki göçmenlere yönelik ırkçılık yapmakla suçladı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, iletilerinde 'İran'ın iki yüzlü davrandığını' yazdı.

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgalinin ardından milyonlarca Afgan, İran ve Pakistan'a sığındı.

Reuters'a göre İran'da yaklaşık 2 buçuk milyon Afgan göçmen yaşıyor. Ekonomik krizle mücadele eden Tahran yönetimi, Afganları sürekli olarak sınır dışı ediyor.

Bu arada geçtiğimiz günlerde de yine Afgan makamları, İran sınır muhafızlarının, onlarca Afgan göçmeni Herirud Nehri'ne atıp boğmakla suçlamıştı.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde suda boğulan Afgan göçmenlerin cansız bedenleri görülüyordu.

Keza olaydan sağ kurtulan bir Afgan yaptığı açıklamada, "İran sınır muhafızları bizi gözaltına aldıktan sonra nehir kenarına getirip nehre atlamamızı, aksi takdirde bize ateş açacaklarını söylediler. Biz de atladık ama 23 kişi o nehirde boğularak öldü, diğer arkadaşlar tekrar dönmeyi başardı. İran'a iş aramaya gitmiştik" ifadelerini kullanmıştı.

Son 40 yıldır çeşitli işgaller ve iç savaşların pençesinde bulunan Afganistan, Suriye'nin ardından dünyaya en fazla mülteci veren ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X