İran ve medyası Ermenistan’ın yanındaydı!

LÜBNAN 7 Ekim 2021 07:21
Videoyu Aç İran ve medyası Ermenistan’ın yanındaydı!

Lübnan'daki Hizbullah'ın ilk genel sekreteri Subhi et-Tufeyli, İran'ın Dağlık Karabağ krizinde neden Ermenistan'ın yanında yer aldığını açıkladı

Lübnan'daki Hizbullah'ın ilk genel sekreteri Tufeyli, Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.Tufeyli, Azerbaycan'da düzenlenen zafer geçit töreninin ardından kasıtlı olarak Türkiye'yi hedef alan İran'ın bu politikasının ardında yatanları açıkladı.Operasyon sırasında başkent Tahran'da olduğunu belirten Tufeyli, ''İran medyasının Ermenistan'a nasıl destek verdiğini gördüm, devlet ve medya Ermenilerle birlikte... Şaşırdım çünkü; Ermenilere düşman gözüyle bakmalarını bekliyordum. Biz, İslam devletiyiz diyorsunuz. Yani yeriniz, mazlumun yanıdır. Zalimin, düşmanın yanında durmanızı anlamıyorum.'' ifadelerini kullandı.Asırlardır Azerbaycanlıların İran'da yaşadığını belirten Hizbullah sekreteri, ''Azerbaycan, İran'ın bir parçasıdır diyorsunuz, dolayısıyla sizin durmanız gereken yer sizin de bir parçanız olan mazlum Azerilerin yanıydı.'' görüşünü dile getirdi.

Bu gelişmeler üzerine Tufeyli, olayın detaylarını öğrenmek maksadıyla İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüştüğünü belirterek, ''Ermenistan-Türkiye sınırında, biz Türkiye'nin Türk devletleriyle bağını engellemek istiyoruz, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi... Türkiye'nin önünde bir koridor olması için Ermenilerle beraberiz.'' yanıtını aldığını aktardı.Dağlık Karabağ yıllarca Ermenistan işgali altındayken sınırda hiçbir tatbikat yapmayan İran'ın birdenbire Azerbaycan sınırında gövde gösterisine girişmesi, bir anda gündemi değiştirdi.Sınırdaki hareketliliğe ilk dikkat çeken isim, Azerbaycan lideri İlham Aliyev oldu. Aliyev, İkinci Dağlık Karabağ savaşının yıldönümünde tatbikatın zamanlamasına dikkat çekti:

"Bunu bir zaman kesitinde analiz ettiğimizde bunun hiçbir zaman olmadığını görüyoruz. Neden şimdi ve neden bizim sınırımızda? Bu soruları ben değil, Azerbaycan toplumu soruyor. Bu soruyu dünyadaki Azerbaycanlılar soruyor."Aliyev'in sözlerini 'sürpriz' olarak niteleyen Tahran yönetimi ise, Azerbaycan sınırında 1 Ekim tarihinde daha büyük bir tatbikat başlatacağını duyurdu. Kuzey sınırındaki gövde gösterisinin adı Hayber Fatihleri'ydi.Tanklar sınıra taşındı, helikopterler uçtu, füzeler ateşlendi ve insansız hava araçları da sahne aldı. İran medyası, ordunun servis ettiği fotoğrafları dünya ile paylaştı.Tahran yönetimi, resmi açıklamalarında Azerbaycan'ın burnunun dibinde giriştiği 'savaş oyunu'nun hiç de inandırıcı olmayan şekilde DEAŞ teröristlerine karşı gerçekleştiğini savunuyor.İran Devrim Muhafızları'na çok yakın bir savunma gazetecisi olan Hüseyin Daliryan, Twitter paylaşımında İran'ın Azerbaycan'daki kritik hedeflere bin füze göndererek çatışmayı bir günde bitirme gücü olduğunu yazdı.

ALİYEV: BURADA BİNA YOK! KANIT YOK

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan kontrolüne geçen bir köyde iki İranlı kamyon şoförünün gözaltına alınmasıyla başlayan kriz giderek boyut değiştirirken, Aliyev'den yeni açıklamalar geldi. Ermenistan işgalinden kurtarılan Cebrail'i ziyaret eden Azerbaycan lideri İran'dan yöneltilen suçlamalara açık şekilde tepki gösterdi, en sert açıklamalar İsrail'in bölgeye getirildiği suçlamasına oldu:"Bunu burada, Cebrayıl'da, Aras nehrinin kıyısında söylüyorum.

Bize karşı yapılan asılsız suçlamalar cevapsız kalmayacak. Bu iddiaları reddediyor ve kanıt talep ediyoruz. Bazı İranlı taşralı mollaların son dönemde Azerbaycan'a yönelik iftiralarını umursamadık. Fakat sonra ne yazık ki yetkililer bize karşı mesnetsiz suçlamalarda bulunmaya başladılar. Güya Azerbaycan İsrail'i bu bölgelere getirmiş. Gözlerini açıp görsünler. İsrail'i burada nerede gördüler. Burada tek bir kişi bile yaşamıyor. Burada bina yok. Kanıt var mı. Yok."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL