İran ve Pakistan sınır güvenliği için bir arada

İRAN 23 Ekim 2018 15:10
Videoyu Aç İran ve Pakistan sınır güvenliği için bir arada

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülke basınına yaptığı açıklamada, Pakistan topraklarına kaçırılan 12 sınır muhafızının akıbeti ve bu konuda Pakistan'la sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, iki ülke arasında oluşturulan komitenin Ceyşu'l Adl isimli örgüt tarafından Pakistan topraklarına kaçırılan sınır muhafızlarının serbest bırakılması için Tahran ve İslamabad arasında üst düzey askeri yetkililerden oluşan bir komite kurulduğunu açıkladı.

Kaçırılma olayını Pakistan Başbakanı İmran Han'ın göreve gelmesinden sonra Tahran'la ilişkilerinde "ilk zorlu sınavı" olarak nitelendiren Kasımi, "İran ile Pakistan arasındaki istişareler ve iş birliği sonucunda en kısa zamanda doğru sonuçlar almayı umuyoruz." sözlerini kullandı. 

Konuyla ilgili Tahran ve İslamabad arasında üst düzey askeri yetkililer tarafından ortak komite kurulduğunu anlatan Kasımi, bu sayede iki ülkenin çeşitli birimleri ve Savunma Bakanları'nın da aralarında olduğu üst düzey askeri yetkililerin ortak çalışma yürüttüğünü vurguladı. 

İran'ın Pakistan sınırındaki Sistan ve Beluçistan eyaletine bağlı Mircave kentinde geçen hafta sabaha karşı sınırda görevli 12 asker Ceyşu'l Adl isimli örgüt tarafından Pakistan topraklarına kaçırılmıştı. 

İran'ın "terör örgütü" ilan ettiği "Ceyşu'l Adl", ülkedeki "Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu" öne sürerek, Tahran yönetimine karşı silahlı mücadele yürütüyor.

Söz konusu örgüt geçen yıl nisan ayında 1 İran askerini kaçırmıştı. Kaçırılan asker 15 Ağustos'ta serbest bırakılmıştı.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...