İran Viyana toplantısı öncesi Arak nükleer reaktörünün yeniden faaliyete geçirileceğini açıkladı

İRAN 28 Temmuz 2019 17:48
Videoyu Aç İran Viyana toplantısı öncesi Arak nükleer reaktörünün yeniden faaliyete geçirileceğini açıkladı

İran Atom Enerjisi Teşkilatı Başkanı Ali Ekber Salihi, bugün, mecliste yaptığı konuşmada, İran'ın Arak basınçlı ağır su nükleer reaktörünün yeniden faaliyete gireceğini açıkladı.

İran resmi haber ajansı ISNA'nın bir milletvekilini kaynak göstererek verdiği haberine göre Salihi, Arak reaktörünün faaliyetlerine yeniden başlayacağını dile getirdi.

Nükleer savaş başlıklarında yakıt olarak kullanılan plütonyum üretimi için basınçlı ağır su reaktörü kullanılabilir.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya taraf olan ülkelerin temsilcileri, İran'ın taahhütlerini azaltmasının ardından krizden bir çıkış yolunu bulmak için bugün, Viyana'da bir araya gelecek.

Toplantıya, anlaşmada imzası olan, Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin’in temsilcileri katılacak.

Bakan yardımcıları düzeyinde yapılacak olan olağanüstü toplantıya, İran tarafından Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi katılacak.

4 yıl önce Tahran ve söz konusu ülkeler arasındaki nükleer anlaşmanın imzalanmasına tanıklık eden Viyana’da geçtiğimiz ay yapılan verimsiz toplantının ardından, bugünkü toplantıda herhangi bir ilerleme elde edilmesi beklenmiyor.

Tahran ve Washington arasındaki gerginlik, ABD'nin Mayıs 2018’de anlaşmadan çekilmesi ve bunun ardından İran'a sert yaptırımlar uygulamasının ardından iyice arttı.

İran, ABD yaptırımlarına karşı Avrupalıları harekete geçmeye teşvik etmek için nükleer anlaşma kapsamında bazı yükümlülüklerini azaltmaya başladı. Bu bağlamda, Tahran, nükleer anlaşmada sınırlanan zenginleştirilmiş uranyum üretimine ilişkin yükümlülüklerini azaltarak yüzde 3.67 sınırını aştı.

İran, talepleri karşılanmadığı sürece Eylül ayı başlarında bu çerçevede daha ileri adımlar atacağı yönünde tehditte bulundu.

Avrupalı ortakları ise İran’a anlaşmaya olan bağlılığını devam ettirmesi yönünde çağrıda bulundu.

Avrupa’nın özellikle de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un nükleer anlaşmayı kurtarma girişimleri, şu ana kadar etkili olmadı. Ancak anlaşmaya imza atan taraflar, henüz tarihi netleşmemiş olan bakanlar düzeyindeki toplantıda bir atılım gerçekleştirmeyi umuyor.

AFP’ye konuya dair değerlendirmede bulunan Avrupalı bir diplomat, taahhüt edilen yükümlülüklerin ihlalinden sonra İran tarafı ile görüşmenin zorunlu olduğunu söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL