İran yabancı uyruklu paralı askerleri ve ajanlarına vatandaşlık verecek

ÖZEL HABER 25 Temmuz 2015 00:56
Videoyu Aç İran yabancı uyruklu paralı askerleri ve ajanlarına vatandaşlık verecek

İranlı Milletvekili: Suriye’de kendi askerlerimiz savaşmasın, Şii savaşçılarımızı teşvik için vatandaşlık vereceğiz!

HABER: ISLAH HABER

Türkiye’de İran için ajanlık yapanlar da İran vatandaşı olabilecek!

İran’ın Suriye ve Irak’ta binlerce Şii Afgan ve Pakistanlı savaşçısı olduğu tahmin ediliyor

İran meclisinin Milli güvenlik Komisyonu yabancı uyruklulara vatandaşlık yasa tasarısını hazırlıyor.

Buna tasarıya göre yabancı uyruklu “Savaşçılar ve mücahitler”, “Şehit aileleri”, Gaziler, “Devrim Kuruluşlarını ile özel işbirliği yapanlar” ve bilim adamlarına İran vatandaşlığı verilir.

Bilim adamları dışında diğer grupların vatandaşlık alması için İran Devrim Muhafızları Ordusuyla İstihbarat Bakanlığı onay verir. Şehit kelimesinden kasıt ise İran’ın devrim muhafızları ordusu tarafından verilen görevi yaparken ölenleri kastediyor. Bunların aileleri de vatandaşlık alabilecek.

Vatandaşlık almak isteyenler ve ailelerinden 5 yıl İran’da ikamet şartı istenir.
İran’ın binlerce Şii Pakistanlı, Afgan, Afrikalı ve Güney Asyalıyı Suriye başta olmak üzere Irak, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerde savaştırdığı tahmin ediliyor. 

Sayıları 1.5 milyonu bulan mülteci Afganların arasından seçilen Şii Afganların 500 dolar maaş ve ailelerine vatandaşlık vadiyle Suriye’de devrim muhafızları ordusu bünyesinde savaştırıldığı biliniyordu. Bu yasa tasarısında vatandaşlığın yetkili mercisi olarak gösterilen Devrim Muhafızlar Ordusu ile İstihbarat Bakanlığı soru işaretleri beraberinde getiriyor. Her fırsattan Şii ideolojik politikasını yaymak için yararlanan İran’ın ayrıca Şiilik propagandasına yeni bir boyut kazandırmak istediği de bu tasarıda ortaya çıkıyor.

İran Meclisinin Milli Güvenlik Komisyonu üyesi Ahmed Bahşayiş Erdistani bu yasa tasarısının asıl amacının İran’ı seven Şiilere ayrıcalık tanımak olduğunu söyledi.

Erdistani “Biz bölgedeki direnişin lideriyiz. Mesela Suriye’de IŞİD ile savaş sürüyor. Biz orada İranlı asker bulundurmak istemiyoruz ama Pakistanlı, Afganistanlı ve Türkmenistanlı Şii güçleri kullanıyoruz ve onlar bizim çıkarlarımız doğrultusunda çalışıyorlar. Bunlara vatandaşlık vermek kötü bir şey değildir” dedi.

Erdistani ayrıca yasa tasarısındaki bilim adamları kısmının önemli olmadığını, İran’ın yeterince bilim adamı bulundurduğunu ve devletin 75 milyon İranlı nüfusunu bile doyuramadığını söyleyerek “asıl amacımız bölgede İran için çalışan Şiilere vatandaşlık vermektir. Bunun ideolojik bir boyutu vardır uygulanacaktır” dedi.

Tasarıya göre İran’ın Şiileştirme politikasını yürüten kurumları, İstihbarat Servisleri ve Devrim Muhafızlarıyla özel işbirliği içinde olan ajanlar da İran vatandaşı olabilecek.

Böylelikle Türkiye ve Azerbaycan gibi ülkelerde çeşitli kültürel aktiviteler yada dini dernekler adı altında Şiiliği yaymaya gayret gösteren ve İran’a çalışan kişiler ve İran için ajanlık yapanlar da İran vatandaşı olabilecek.

İranlı bazı analistler kendi vatandaşları arasında artık devletin ideolojisinin pek rağbet görmediği bu yüzden İranlı din adamlarının bölge ülkelerini Şiileştirmeye yöneldiği kanısında. Şii olan yabancı uyrukluların kendi vatanlarından ziyade İran çıkarları ve İran'ın dini lideri Ayetullah Hameneyi'ye çalıştığı biliniyor.

Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL