İran yeni yağış dalgasından korkuyor

İRAN 5 Nisan 2019 22:14
Videoyu Aç İran yeni yağış dalgasından korkuyor

İran’da taşkınlara sebep olacak yeni bir sağanak yağış endişesine karşı yetkililer, Ahvaz kentinde baraj sularını azaltmaya çalışıyorlar. İran İçişleri Bakanlığı Abdurrıza Rahmani felaket bölgelerinde yardımların gecikmesi nedeniyle güvenlik sorunları yaşanması konusunda yetkilileri uyardı.

İranlı bir yetkili, selin İran tarımında yüz milyonlarca dolarlık zarara yol açtığını söylerken, parlamento başkanı hükümet fonlarının selden etkilenen çiftçilerin zararlarını telafi etmek için yeterli olup olmadığını sordu.

İran’da 19 Mart’ta başlayan selde 1900 yerleşim yerinin etkilendiğini söyledi. Şu ana kadar selden ölenlerin sayısı 62’ye yükseldi. Yaklaşık 86 bin kişi hükümet tarafından barınaklara taşındı.

İrna Haber Ajansının haberine göre, Tarım Bakanlığı Kriz Departmanı Başkanı Muhammed Musavi, tahminlere göre selin tarıma verdiği zararın yaklaşık 350 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının yardım çabalarını etkilediği eleştirisi üzerine Kızılhaç bir açıklama yaparak suçlamaları reddetmişti. Yine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo talep halinde ülkesinin İran halkına yardım gönderebileceğini ifade etti.

Bu arada İran İçişleri Bakanı selden etkilenen illerin durumlarını takip etmek için bir heyet kurulmasını istedi. Üst düzey İranlı yetkililer Ahvaz kentinde sel felaketinden etkilenen bölgelerde incelemeler yapmayı sürdürüyor.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, yetkililerin nehirler üzerinde bulunan barajların çökmesinden endişe ettiklerini açıkladı. İran basınında çıkan haberlere göre yetkililer yeni bir yağış dalgasından korktukları için barajlardaki fazla suları tahliye etmeye çalışıyorlar.

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, Komutan Emir Musavi ve İran Devlet Başkan Yardımcısı İshak Cihangiri barajları incelemek üzere bölgeye gitti.

İranlı yetkililer, köylülerin topraklarını bırakmaya direnmesi nedeniyle hükümetin çiftçilerin zararlarını telafi edeceğini söyledi. Sosyal medyada Ahvaz’daki Arap şeyhler ile İranlı yetkililer ve Devrim Muhafızları arasında yapılan toplantıların görüntülerini yayınlandı.

Halk, Ahvaz’daki petrol tesislerini kurtarmak amacıyla arazilerini su altında bıraktığı suçlamasıyla hükümet yetkililerini eleştirdi.

Resmi haber ajansları bölgede hükümeti protesto eden bazı gösteriler yapıldığına dair haberler aktardı. Sosyal medyada yayınlanan bir görüntüde Ahvaz’da çiftçi topluluğun arasında bulunan kıdemli bir Devrim Muhafızı’nın kovulma görüntülerini yayınlandı.

Sel felaketinden İran’ın 31 eyaletinden en az 26’sı sel felaketinden etkilendi. Ancak en çok etkilenen çoğunluğunu Arapların oluşturduğu Ahvaz kentini etkiledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X