İran zenginleştirilmiş uranyum üretimini artıracağını duyurdu

DÜNYA 17 Haziran 2019 18:44
Videoyu Aç İran zenginleştirilmiş uranyum üretimini artıracağını duyurdu

İran Atom Enerjisi Kurumu (AEOI) Behrouz Kamalvandi, zenginleştirilmiş uranyum üretimini 27 Haziran'dan sonra mevcut sınırın üzerine çıkaracaklarını duyurdu.

İran Atom Enerjisi Kurumu (AEOI) Sözcüsü Behrouz Kamalvandi'nin açıklamasına göre İran Avrupalı güçlerle yaptığı nükleer anlaşmanın belirlediği uranyum stok sınırını 10 gün içerisinde aşacak. İran devlet televizyonunda konuşan Kamalvandi, "Bugün, 300 kilogram zenginleştirilmiş uranyum rezervini aşmak için geri sayım başladı. On gün içinde 27 Haziran'da bu sınırı geçeceğiz" dedi ve miktarını yüzde 20'ye yükseltebileceklerini söyledi.

2015'TE İMZALANAN ANLAŞMA

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) arasında yapılan anlaşma, İran'ın uranyum zenginleştirme programını kısıtlaması karşılığında ülkeye uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını öngörüyordu. Ancak Donald Trump başkan seçildikten sonra anlaşmadan tek taraflı bir şekilde çekildi.

İRAN'IN MEVCUT ÜRETİMİ SINIRDA: 'YÜZDE 3'

Anlaşmayla Tahran yönetimi, çalışmalarını, nükleer güç tesisinde kullanılabilecek yüzde 3 düzeyinde zenginleştirilmiş uranyum üretme kapasitesinde sınırlandırma ve 20 bin olan santrifüj sayısını 10 yıl boyunca 5 bin 60 ile sınırlı tutma sözü verdi.

Bu kapsamda anlaşma kapsamında İran'ın zenginleştirilmiş uranyum üretme miktarı en fazla yüzde 3,67 olarak belirlendi.

NÜKLEER SİLAH İÇİN GEREKEN SINIR 'YÜZDE 90'

Nükleer silah üretiminde kullanılan uranyumun ise yüzde 90 düzeyinde zenginleştirilmesi gerekiyor.

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL