İranlı Yargıç Gulam Rıza Mansuri Bükreş’te Ölü Bulundu

İRAN 20 Haziran 2020 05:51
Videoyu Aç İranlı Yargıç Gulam Rıza Mansuri Bükreş’te Ölü Bulundu

İran'daki "yargıda yolsuzluk ve rüşvet" davasının kilit sanıklarından firari eski yargıç Gulam Rıza Mansuri'nin, Romanya'nın başkenti Bükreş'te kaldığı otelin penceresinden düşerek öldüğü bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin danışmanı Hüsamettin Aşena, Mensuri'nin ölümüyle ilgili attığı tweette suikast iması yapması dikkat çekti.
 

İran medyasında yer alan haberlere göre, geçen hafta Tahran'ın talebiyle Romanya'da polis tarafından yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mansuri, Bükreş'te kaldığı otelin önünde ölü bulundu.
 

Dördüncü kattaki odasının penceresinden düştüğü ifade edilen 52 yaşındaki İranlı eski yargıç Mansuri'nin cesedinin teşhis edildiği belirtildi. Olayla ilgili soruşturmada, cinayet veya intihar ihtimali üzerinde de durulduğu aktarıldı.
 

Öte yandan Gözcü-Haber sitesinin naklettiğine göre, İran devlet televizyonuna konuşan İran'ın Interpol Şube Başkanı Hadi Şirzad, Mansuri'nin ölümünü teyit ederek, "Bükreş polisi, bize olayın intihar olduğunu bildirdi. Olayla ilgili soruşturma İran'ın Interpol ekibi tarafından sürdürülmektedir." dedi.
 

Rüşvetle Suçlanıyordu
 

Eski Yargı Erki Başkanı Sadık Amuli Laricani'nin Yardımcısı Ekber Taberi'nin yargılandığı davada 500 bin avro rüşvet almakla suçlanan Mansuri, insan hakları aktivistleri tarafından da 2013 yılında en az 20 gazetecinin tutuklanarak işkence görmesinden sorumlu tutuluyordu. İranlı eski yargıç, 9'uncu Kültür ve Medya Mahkemesi'nin Başkanı olduğu dönemde de gazetecilere yönelik hak ihlallerinde bulunmakla suçlanıyordu.
 

Ülkenin en büyük yolsuzluk davalarından biri olarak nitelenen Taberi'nin yargılandığı davadaki firari 5 yargıçtan biri olan Mansuri, geçen hafta sosyal medya hesabından yayımladığı bir görüntülü mesajında, yargılanmaktan çekinmediğini ve ilk fırsatta İran'a giderek mahkemede ifade vereceğini söylemişti.
 

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, 13 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, İran'ın talebi üzerine Mansuri'nin Romanya'da polis tarafından yakalandığını duyurmuştu. Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) kaynaklanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle Mansuri'nin ülkeye getirilemediğini ifade eden İsmaili, "Bu kişi, engeller ortadan kalktığında ve Romanya hükümetinin bizimle işbirliğini sürdürmesi halinde İran'a nakledilerek mahkemeye çıkarılacak." demişti.
 

Mansuri'nin yakalandıktan sonra Bükreş'te çıkarıldığı mahkemede, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirilmişti.
 

Suikast İddiası
 

Öte yandan Mensuri'nin intiharının şüpheli olduğu, İran istihbaratının suikastına maruz kaldığı ileri sürüldü.
 

Çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından öne sürülen bu iddiayı İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin danışmanı Hüsamettin Aşena’nın açıklaması da teyit etti.
 

8837.jpg

 

8838.jpg

 

Kaynak: Yolsuzluktan Yargılanan İranlı Yargıç Gulam Rıza Mansuri Bükreş’te Ölü Bulundu

Kaynak : haksoz
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL