İşgal Güçleri Mayıs’ta Mescid-i Aksa’yı En Az 30 Kez Kirletti

FİLİSTİN 11 Haziran 2019 22:20
Videoyu Aç İşgal Güçleri Mayıs’ta Mescid-i Aksa’yı En Az 30 Kez Kirletti

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı, yayınladığı aylık raporda, işgal güçlerinin Mayıs ayında Mescid-i Aksa’yı hedef alan keyfi uygulamalarını yoğunlaştırdığını açıkladı.

Bakanlık, konuyla ilgili bugün (11 Haziran Salı) yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan raporda, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’yı kuşattığını, Mescid-i Aksa’ya giden yollara barikatlar kurup sıkı önlemler aldığını belirtti.

Bildiride ayrıca işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın kapılarında yoğun bir şekilde bulunduğu, girişler için yaş sınırlaması getirdiği, Ramazan ayı boyunca keyfi bir şekilde dilediğinin Mescid-i Aksa’ya ulaşmasını engellediği kaydedildi.

Bakanlık, işgal güçlerinin Mayıs ayında Mescid-i Aksa’yı en az 30 kez kirlettiğini ve El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii’nde ezan okunmasını 42 kez engellediğini bildirdi.

Raporda, işgal güçlerinin geçen ay Mescid-i Aksa’ya, İbrahim El-Halil Camii’ne, diğer camilere, Mescid-i Aksa bekçilerine ve mezarlıklara yönelik toplam ihlallerinin 90’ı aştığı kaydedildi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı, Mayıs ayında işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’da itikafa giren Filistinlilere saldırıp zorla dışarı çıkardığını, Yahudi yerleşimcilerin ve işgal polisinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini açıkladı.

Raporda ayrıca işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yoğun güvenlik önlemleri altında Burak Meydanı’na baskın düzenleyerek ayin yaptığı ifade edildi.

Raporda, fanatik Yahudi cemaatlerinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme çağrılarını Mayıs ayında da sürdürdükleri belirtildi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL