İşgal Rejimi 3’ü Kadın Filistinli 18 Gazeteciyi Zindanlarında Esir Tutuyor

FİLİSTİN 3 Mayıs 2019 21:20
Videoyu Aç İşgal Rejimi 3’ü Kadın Filistinli 18 Gazeteciyi Zindanlarında Esir Tutuyor

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal rejimi zindanlarında esir tutulan Filistinli 18 gazeteci olduğunu, yerli ve yabancı basın yayın organlarında çalışan esir gazetecilerden 3’ünün kadın gazeteci olduğunu açıkladı.

Merkez, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla bugün (3 Mayıs Cuma) yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin Filistinli gazetecileri kasıtlı olarak hedef aldığını söyledi.

İşgal güçlerinin Filistinli gazetecileri gözaltına aldığını, sorguya çektiğini ve darp ettiğini belirten Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, bütün bunların insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi’nin bildirisinde, işgal güçlerinin geçen yıl 165 gazeteciyi gözaltına aldığı veya ifade vermeye çağırdığı kaydedildi.

Bildiride, yılbaşından bu yana işgal güçlerinin Filistinli 22 gazeteciyi gözaltına aldığı veya ifade vermeye çağırdığı, son olarak El-Halil sakinlerinden eski esir ve gazeteci Yahya Salih’in işgal rejimi zindanlarından çıktıktan birkaç gün sonra ifade vermeye çağrıldığı belirtildi.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal güçlerinin gazeteci Muhammed Aside’nin evine baskın düzenlediğini ve evde arama yaparak eşyalara zarar verdiğini ifade etti.

Bildiride ayrıca işgal güçlerinin kameraman Abdülhafız El-Heşlemun’u görevini yaparken gözaltına aldığına dikkat çekildi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL