İşgal Yönetimi 1967'den Bu Yana Kudüs'te 5 Bin Ev Yıktı

FİLİSTİN 19 Mayıs 2019 00:21
Videoyu Aç İşgal Yönetimi 1967'den Bu Yana Kudüs'te 5 Bin Ev Yıktı

İsrail işgal yönetimi 1967'den bu yana Kudüs'te Filistinlilere ait 5 bin ev yıktı.

Uluslararası Kudüs Müessesesi'nin dün (18 Mayıs Cumartesi) yayınladığı "Hukuka Karşı İsrail" başlıklı araştırma dosyasında, Arazi Araştırmaları Merkezi'nin hazırladığı rapora göre 2000 ile 2017 yılları arasında yıkılan bina sayısının 1700'e ulaştığı ifade edildi.

Raporda işgal yönetiminin binaları ruhsatsız inşa edildikleri gerekçesiyle yıktığına dikkat çekildi.

Uluslararası Kudüs Müessesesi, siyonist çetelerin 1948'de Filistin halkı ve toprakları aleyhine büyük katliamlar gerçekleştirdiğine, daha sonra Mısır'ın Sina, Suriye'nin Golan Tepeleri bölgelerini işgal etmesinin de işgal yönetiminin uluslararası hukuka muhalif hareket ettiğinin örneklerinden olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası Kudüs Müessesesi'nin araştırma raporunda 1967'den 2017'ye kadar geçen süre içinde işgal yönetiminin Kudüs'ün doğu kesiminde 14 büyük yahudi yerleşim merkezi ve yüzlerce site inşa ettiği ve buralarda toplam 220 bin yahudi yerleşimcinin yaşadığı ifade edildi.

Araştırma raporuna göre Kudüs şehrinin doğu kesiminin yerleşim alanının %26'sı yahudi yerleşim merkezleri inşası veya kurulmuş olanların genişletilmesi için gasp edildi.

Rapora göre işgal yönetimi bir yandan da Filistinlileri zorla göç ettirme politikası uyguladı. Bu politikayla 1948'den bu yana Kudüs'ün kazalarına bağlı köylerden binlerce Filistinli zorla göç ettirildi.

Raporda bu politikanın bugün de devam ettiği, yahudi yerleşimcilere yer açılması ve yahudileştirme faaliyetleri için Filistinlilerin zorla göç ettirildiği belirtildi.

İşgal yönetiminin uluslararası hukuka aykırı bunların dışında da pek çok uygulaması olduğu bunların başında da ırkçı ayrım duvarının, Filistinlilere yönelik yargısız infazların, tutuklamaların, Filistin'in eğitim alanını ele geçirmenin ve fiili savaşın zikredilmesi gerektiği belirtildi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...