İŞİD’e karşı ‘Ateşkes’ ilan edildi!

SURİYE 27 Ağustos 2017 13:31
Videoyu Aç İŞİD’e karşı ‘Ateşkes’ ilan edildi!

Lübnan ordusu, ülkenin kuzeydoğusunda 19 Ağustos'ta IŞİD'e karşı başlattığı operasyonda ateşkes ilan etti.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, 'örgüt tarafından 2014'te kaçırılan 9 askerin akıbetiyle ilgili devam eden müzakereler kapsamında bu sabah itibarıyla ateşkes ilan edildiği' belirtildi. Açıklamada, ateşkesle ilgili başka bir bilgiye yer verilmedi.

Lübnan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre ise ateşkes, İŞİD'in elindeki 9 askere karşılık İŞİD'in Suriye'nin Deyr ez Zor kentine çekilmesiyle ilgili süren müzakereler kapsamında ilan edildi.

NE OLMUŞTU?

İŞİD'e yönelik operasyonun başlamasının ardından Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, 'kaçırılan askerler için gizli görüşmeler yapıldığı' yönündeki iddialar reddedilmişti.

Hizbullah (Hizbuşşeytan) Genel Sekreteri Hasan Nasrallah cuma günü yaptığı açıklamada, İŞİD'in müzakerelere başlamak için Hizbullah ile iletişime geçtiğini belirterek, müzakerelerde İŞİD tarafından kaçırılan 9 Lübnan askerinin akıbetinin de ele alındığını söylemişti.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında Ağustos 2014'te ordu birlikleriyle Suriye'den gelen silahlı gruplar arasında 5 gün devam çatışmalarda 17 Lübnan askeri ölmüş, 86'sı yaralanmış, 9 asker ise İŞİD tarafından kaçırılmıştı.
yeniakit

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...