IŞİD’in Geliştirdiği Yeni Patlayıcı, Dünya Gündeminde

IRAK 27 Nisan 2017 10:50
Videoyu Aç IŞİD’in Geliştirdiği Yeni Patlayıcı, Dünya Gündeminde

IŞİD, uzun süredir geliştirerek devam ettirdiği yeni silah ve patlayıcı envanterine bir yenisini daha ekledi. IŞİD üyelerinin yeni geliştirdiği bir el yapımı patlayıcı, İngiltere merkezli bir monitoring grup tarafından duyuruldu.

Çatışma Silahlanma Araştırma adlı gözlem grubu, ‘IŞİD’in her an ulaşılamayan diğer silahlar yerine üyeleri için kendi ürünlerini üretmeye devam ettiğini’ söyledi.

Yeni geliştirilen patlayıcı fırlatılabiliyor, el yapımı bir eklenti yardımıyla tüfekle sıkılabiliyor veya IŞİD’in son geliştirdiği yöntemle, insansız hava aracı drone ile atılabiliyor.

Reuters, örgütün Irak ve Suriye’de toprak kaybetmeye devam etmesine rağmen yeni silahlar üretmeyi sürdürdüğüne dikkat çekiyor.

Aralık ayında bir rapor yayınlayan Çatışma Silahlanma Araştırma grubu, IŞİD’in geniş ölçekli silah üretimi yaptığını ve ulusal askerlere karşı yürüttüğü sofistike savaşında silah üretimini standartlara oturttuğunu yazmıştı.

Irak kökenli örgütün ürettiği yeni patlayıcıları savaş alanlarında kullandığını gösteren yeni görsellerin yakında yayınlanacağı tahmin ediliyor.

Asyanın Sesi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X