IŞİD’in Patlayıcı Uzmanı ve Drone Mühendisi Öldürüldü

SURİYE 8 Eylül 2017 11:15
Videoyu Aç IŞİD’in Patlayıcı Uzmanı ve Drone Mühendisi Öldürüldü

Amerika Birleşik Devletleri ABD, Fırat Nehri üzerinde yer alan Meyadin kentinde iki üst düzey IŞİD liderini daha öldürdüğünü açıkladı.

Meyadin, IŞİD liderlerinin önemli barınaklarından biri olarak biliniyor. ABD Kuvvetleri bu yılın başından beri Meyadin’e operasyonlar düzenledi.

Koalisyon Güçleri Komutanlığınca yapılan açıklamada öldürülen iki IŞİD liderinin de ‘dış operasyonlardan’ sorumlu olduğu ifade edildi.

Öldürülen IŞİD liderlerinden Ebu Enes Şami, örgütün silah araştırma liderlerinden biri olduğu ifade edildi. Ebu Enes El Şami dış ülkelerde düzenlenecek eylemlerden ve bu eylemlerde kullanılacak patlayıcıların temininden sorumlu tutuluyor.

El Şami’nin ayrıca el yapımı patlayıcıları insan bedeni de dahil kamufle etmekte uzman olduğu belirtildi. Cihat yanlılarının patlayıcıları eylem yapacakları yerlere kamufle ederek getirdiği biliniyor.

Hedef alınan diğer üst düzey IŞİD lideri ise drone pilot eğitmeni ve mühendis Cuneyd ur Rahman. ABD Ordusuna göre Cuneyd ur Rahman, IŞİD’in drone uçaklarını silahlandırma kabiliyetini geliştirmek için çalışıyordu.

ABD’li yetkililer geniş detay vermese de Cuneyd ur Rahman’ın örgütün modifiye edilmiş drone teknolojisini ihraç etmek için mühendislik tecrübelerini kullandığı değerlendiriliyor.

IŞİD, gerilla örgütleri arasında el yapımı patlayıcılı insansız hava aracı geliştiren ilk grup. Cihat yanlısı grup, sahip olduğu teknolojiyi sık sık operasyonlarında kullanıyor.

Öte yandan Rus Savunma Bakanlığınca Cuma sabahı yapılan açıklamada Deyr Ez Zur’a düzenlenen hava saldırısında da 40 IŞİD üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

Hayatını kaybeden cihat yanlılarından 4’ü ise lider kadrosundan.

Kaynak : Asyaninsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X