İslam işbirliği örgütü,Uygurların kollektif bastırılmasına tepki göstermeli

İSLAM DÜNYASI 18 Eylül 2018 01:13
Videoyu Aç İslam işbirliği örgütü,Uygurların kollektif bastırılmasına tepki göstermeli

Malezya’da yayınlanan Malaysiakini gazetesi yayınladığı bir haberde Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman halka karşı baskı ve zulüm uygulamalarını gündeme taşıdı.İslam Ülkelerinin bu duruma kayıtsız kalmasını eleştirerek; “İslam İşbirliği Örgütü’nün Uygurlara Karşı Çin yönetiminin kollektif Bastırma Uygulamalarına Karşı Tepki göstermesi” gerektiğini yazdı.Çin tarihin bilinen en büyük kitlesel  Soykırım kampanyalarından birini yürütüyor .

Gazeteciler, akademisyenler ve aktivistler ve diğer hemen hemen herkes  gözaltına  alınmakta,işkence ve sistematik siyasi baskılan, etnik ve dini aşağılamalar yapılmaktadır. Bu kamplarda meydana gelen toplu  ölümler de dahil olmak üzere  bin insanlık dışı uygulamalar Doğu Türkistan’daki (Sincan olarak bilinen) insan hakları ihlallerinin kapsamını ortaya  koymaktadır.

Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği  ve diğer uluslar arası kuruluşlar  Çin’i  bu baskılara  son vermeye çağırdılar. ABD Senatörü Marco Rubio ve Kongre Üyesi Chris Smith, Sincan Komünist Partisi Sekreteri Chen Quanguo’ya, Global Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası hükümleri uyarınca yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.

Ancak, Doğu Türkistan Müslümanların  karşı karşıya bulunduğu bu insani krize karşı  Müslüman  olan ülkelerde hükümet ve sivil toplum büyük ölçüde sessiz kalmaktadır. Diğerlerinin yanı sıra Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan, Malezya, Pakistan ve Endonezya, Doğu Türkistan’daki Müslümanların dini ve etnik kimliklerinin sistematik olarak yok edilmesi uygulamalarına karşı  sessiz kalmaktadır.

Bu hükümetlerin bazılarından kendi insanlarına karşı işlenen insan hakları ihlalleri göz önüne alındığından olsa gerek, onun için sukut içinde  sessizve  beklemektedir. Yine bu bazı İslam ülkeleri yönetimleri  de,  Rohingya Müslümanlarının  korkunç durumu için yüksek sesle   zaman zaman konuşurlar. Çin’in Uygurlara karşı  uyguladığı baskı,zulüm ve insan hakları ihlallerine karşı takınılan   bu  çifte standartlı tutum  Çin’i Müslüman Uygurlara karşı baskı ve zulmünün dozajını arttırması  için  cesaretlendirmiştir ve  Çin’in  zamanla  bu ülkelerin bu konuda kendilerine destek olacaklarına inandırmasına yol açmaktadır.

Kendisini “Müslüman dünyasının kolektif sesi” olarak tanımlayan İslam İşbirliği Örgütü’nün (İİÖ) sessizliği özellikle hayal kırıklığı yaratıyor.  Gerçekçi.,dürüst ve açık olalım. Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği uygulamalar , Çinli yetkililerinin iddia ettiği gibi, İslam aşırılığını kontrol etmekle hiçbir ilgisi yoktur. Aksine  Müslümanlara karşı  topyekün  ve açık bir savaştır.

İslam İşbirliği  Örgütü(İİÖ) geçmişte  bir kez de olsa  Çin’de yaşayan müslüman Uygurların ihlal edilen haklarını  korumak ihtiyacı duydu ve bunu  açıklamıştır. Çin’in Doğu Türkistan’ın başkenti  Urumçi’de 2009’daki    şiddet olayları sonrası  İİÖ, Çin’den bölgedeki gerginliğin bazı temel nedenleriyle yüzleşmesini isteyen diplomatik bir  açıklama yapmıştır.

O zamandan beri,  İslam İşbirliği Örgütü (İİÖ) Xi Jinping’in  ortaya attığı küresel Çin projeleri olan Bir Kuşak-Bir yol  Girişimi’nin ekonomik fırsatların  teşviklerinden yararlanmak amacı ile baskı zulüm ve soykırıma sessiz kalmakta ve tepki göstermemektedir.Bu durum ise.asla insanı,vicdanı ve ahlakı bir durum değildir.
 

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA(NAZİ)KAMPLARINA AİT SON GÖRÜNTÜLER


Kaynak : UYHAM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...