İspanya mahkumlara elektrik verilen deneyi durdurdu

DÜNYA 14 Mart 2019 21:21
Videoyu Aç İspanya mahkumlara elektrik verilen deneyi durdurdu

İspanya şiddet eğilimli mahkumlar üzerinde uygulanan elektrik şoku deneyinin ikinci safhasını durdurdu.

Ülkenin güneybatısındaki Huelva Hapishanesinde 2016 yılında başlatılan deney mahkumlardaki saldırganlığı ölçmeyi amaçlıyordu. Deneyin ilk safhası 18'i cinayetten hüküm giymiş 41 mahkum üzerinde uygulanmıştı.

Deney sırasında mahkumların başına bağlanan elektrod uçlarıyla üçer günlük periyotlarda her gün 15 dakika 1,5 miliamperlik elektrik akımı veriliyordu.

Deneyin ikinci safhasının bu ay başlaması gerekiyordu fakat hükümet ilk aşamaya önceki hükümet zamanında onay verildiğini ve devam edilmesi için konuyu daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Araştırma şiddet ve saldırgan davranışlar üzerine çalışan bir doktora öğrencisinin girişimleriyle başlamıştı. Çalışmaya İspanya, Almanya ve Meksika'dan farklı üniversiteler de katılmıştı.

İspanyol radyo SER'e konuşan Huelva Üniversitesi profesörlerinden Andres Molero beynin hangi bölgelerinin şiddetle alakalı olduğunu daha iyi anlamak için bir çalışma tasarladıklarını belirtti. Molero işlemlerin mahkumlara zarar verici olmadığını ve herhangi bir tedavi amacı taşımadığını vurguladı.

Molero ayrıca deneye gönüllü olanların katıldığını ve sinirsel rahatsızlıkları olanları kapsam dışında tuttuklarını belirtti. Projenin durdurulmasının sürpriz olduğunu vurgulayan profesör bu uygulamanın Avrupa'da bir çok üniversitede var olduğunu ileri sürdü.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X