İsra için harekete geçme çağrısı

FİLİSTİN 17 Eylül 2021 10:41
Videoyu Aç İsra için harekete geçme çağrısı

Vücudu yanıklar içerisinde olan Filistinli esir İsra Ceabis’in yaşadığı dram yürekleri sızlatıyor. Suçsuz bir şekilde altı yıldır esaret altında bulunan Ceabis için acilen harekete geçilmesi gerekiyor

10 ekim 2015 günü işgalci İsrail rejimi askerlerinin kontrol noktasına beş metre mesafelik bir alanda seyir halinde olan İsra Ceabis’in arabasındaki mutfak tüpü patlamıştı. Meydana gelen patlamanın etkisiyle ciddi oranda yaralanan Ceabis’in yüzü yanmış ve sekiz parmağı kesilmişti. Söz konusu olayda bir İsrail askerinin de hafif yaralanması nedeniyle yargılanan Ceabis, patlamayı kasten gerçekleştirdiği iddiası ile on bir yıl hapis cezası almıştı.

“KENDİMİ ÇOK ACİZ, DEĞERSİZ HİSSEDİYORUM”

2015 yılından bu yana İsrail zindanlarında bulunan İsra Ceabis son derece ağır mağduriyetler yaşıyor. Ceabis, kendisinin ve bir İsrail askerinin yaralandığı olayın kasten gerçekleştirilmediğini kaydetse de İsrail rejimi mahkemesini inandıramadı. Suçsuz bir şekilde İsrail zindanlarında bulunan Ceabis’in tıbbi bakıma muhtaç bir halde olduğu da öğrenildi. Yaşadığı zulmü geçtiğimiz süreçte yazdığı bir mektupta dile getiren Filistinli esir kadın, “Herkesten sesimi duymalarını istiyorum” çağrısında bulunmuş ve “Ellerim ve ayaklarımdaki kramplar nedeniyle çok acı çekiyorum, bu durum benim günlük ihtiyaçlarımı karşılamamın önüne geçiyor, en basit ihtiyacımı gidermek için bile birinin yardımına ihtiyaç duyuyorum, bu da benim daha çok acı çekmeme neden oluyor. Mahcubiyet içerisindeyim, perişanım, hep bir insanın yardımına muhtaç olduğum için kendimi çok aciz, değersiz hissediyorum. Nefsime çok ağır geliyor bu halim” ifadelerini kullanmıştı.
 
“BURADA HALİM NE OLACAK?”
Evli ve bir çocuk annesi olan İsra Ceabis kaleme aldığı mektubunda aynaya her baktığında tarifi mümkün olmayan duygulara kapıldığını ve acının girdabında boğulduğunu söylemişti. Kendi yüzüne bakmaktan korktuğunu dile getiren Ceabis, “Ben sadece esaretin zorluklarına katlanan bir esir değilim. Bilakis vücudumdaki yanıklar nedeniyle türlü acılara maruz kalan biriyim. Zindanda değil de ailemin yanında olsam bile durumum çok zor, ya burada halim ne olacak?” demişti. Öte yandan Ceabis, ruh sağlığının kötü durumda olduğunu da belirtmiş ve psikoloğa ihtiyacı olduğunu kaydetmişti.

‘İSRA’YI KURTAR’ ÇAĞRISI
İsrail rejimi zindanlarında büyük zorluklarla mücadele eden İsra Ceabis’in sesinin duyurulması için çeşitli faaliyetlerde bulunuluyor. Son olarak Gazze’de Ceabis ile dayanışma eylemi düzenlenirken sosyal medyada da bir kampanya başlatıldı. Bu doğrultuda Ceabis’in gerekli tıbbi tedaviye ulaşabilmesi ve İsrail zindanlarından kurtulabilmesi için #saveisraa (İsra’yı kurtar) etiketi ile paylaşımlarda bulunuldu. Söz konusu etiket aracılığıyla yapılan paylaşımlarda Ceabis’in yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekilirken mağdur kadın için harekete geçilmesi gerektiği de vurgulandı.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL