İsrail, askerleri bir Filistinlinin evini yıktı

FİLİSTİN 15 Aralık 2018 23:12
Videoyu Aç İsrail, askerleri bir Filistinlinin evini yıktı

İsrail ordu kuvvetleri bugün, Batı Şeria’da bir askeri öldürmekle suçladığı Filistinli bir ailenin evini yıktı.

İsrail, geçtiğimiz Mayıs ayında 32 yaşındaki İslam Ebu Hamid’in Ramallah’taki El-Amari Mülteci Kampı’nda yapılan gözaltı operasyonu sırasında 18 kilogram ağırlığındaki mermer levhayı atması nedeniyle özel kuvvetlere bağlı 20 yaşındaki Ronen Lubarsky’in hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, Ebu Hamid’in kamptaki evine ulaşıp kordon altına aldığını ve yıktığını bildirdi.

Daha önce yıkılan ev yeniden inşa edildi. İsrail ordusu, 5 İsrail askerini öldürmekle suçladığı Ebu Hamid’in 2 oğlunu gözaltına aldı. Diğer 2 oğlu da güvenlik suçu işleme suçundan uzun zamandır gözaltında tutuluyor.

İsrail kuvvetleri, 1994 yılında Batı Şeria'daki bir İsrail istihbarat subayı hedef alan pusuyu kuran ailenin 1 oğlunu öldürmüştü.

İddianameye göre, İslam Ebu Hamid, İsrail ordusunun yaptığı bir önceki baskında yaralanan kardeşinin intikamını almak istediğini söyledi.

İsrail insan hakları grupları Filistinli saldırganların ailelerinin evlerinin yıkılmasını kınayarak, bu operasyonları misilleme ve toplu bir cezalandırma olarak tanımladı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, İsrailli yetkililerin saldırı düşünen kişiler için çoğu zaman caydırıcı ve cezalandırıcı olarak tanımladığı yıkım politikasını onayladı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, “İsrail Silahlı Kuvvetleri terörle mücadele ve bölgede güvenliği sağlama çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı yıkımı kınadı. Geçtiğimiz hafta Batı Şeria’da, saldırı düzenlediğinden şüphelenilen 4 Filistinlinin İsrail askeri tarafından öldürülmesinin ardından Filistinlilerin düzenlediği saldırıda 2 İsrail askeri öldürülmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Perşembe günü yaptığı açıklamada, saldırılara tepki olarak yıkımların hızlanacağını söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X