İsrail, Gazze’de çeşitli noktaları hedef aldı

İSLAM DÜNYASI 28 Mart 2020 14:32
Videoyu Aç İsrail, Gazze’de çeşitli noktaları hedef aldı

İsrail çeteleri dün gece geç saatlerde gerçekleştirilen saldırılarda Gazze'de çeşitli bölgelerin hedef alındığını açıkladı. Açıklamada ayrıca söz konusu saldırıların Gazze topraklarından fırlatıldığı iddia edilen bir füzeye yanıt olarak gerçekleştirildiği ifade edildi.

AFP’nin haberine göre Gazze’den fırlatılan füzeler İsrail’in güneyini hedef aldı. Yerel basında çıkan haberlere göre, saldırıda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Öte yandan saldırı sonrası İsrail’in güneyindeki binlerce kişi çevredeki sığınaklara koştu.

İsrail ordusu ise buna karşılık, savaş uçakları ve tanklarla Hamas’a ait bölgeleri hedef aldığını açıkladı.

Gazze’deki bir güvenlik görevlisi, bölgenin kuzeyindeki Beyt Lahya yakınlarındaki Hamas’a ait alanları hedef alan saldırılar gerçekleştirildiğini doğruladı. Ancak yetkili can ve mal kaybı hakkında bilgi vermedi.

Bu, geçtiğimiz Şubat ayından bu yana meydana gelen ilk gerilim oldu. Geçtiğimiz Şubat ayında iki gün art arda İslami Cihad Hareketi ve İsrail arasında karşılıklı saldırılar gerçekleşmişti. Gazze’de Hamas’tan sonra ikinci büyük Filistinli silahlı grup olan İslami Cihad, İsrail’e 80’den fazla füze ve havan topu fırlattı. Bu saldırıların nedeninin İsrail’in iddiasına göre sınırda üzerinde bomba taşıyan birinin öldürülmesi olduğu bildirildi.  

İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinli kişinin cesedinin buldozerle taşındığını gösteren bir videonun yayılması Filistin halkını öfkelendirmişti.

Öte yanda İsrail hükümeti küresel salgın koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle vatandaşlarına tecrit uyguluyor.

Kaynak : Şarku'l Avsat / Gazze
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...