İsrail, Geçen Ay Batı Yaka ve Kudüs’te 2017 İhlal Gerçekleştirdi

FİLİSTİN 5 Temmuz 2019 11:16
Videoyu Aç İsrail, Geçen Ay Batı Yaka ve Kudüs’te 2017 İhlal Gerçekleştirdi

İşgal güçleri Haziran ayında Batı Yaka ve Kudüs’te Filistinlilere yönelik 2017 ihlal gerçekleştirirken, Filistinlilerin geçen ay 328 direniş eylemine imza attıkları bildirildi.

İşgal güçlerinin geçen ay iki Filistinliyi yargısız infaz ettiği, 173 Filistinliyi yaraladığı, aralarında kadınların ve çocukların da olduğu 401 Filistinliyi de gözaltına aldığı belirtildi.

Haziran ayında Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ve mülklerine saldırılarını sürdürdüğü, işgal güçlerinin Filistinlilerin evlerine baskın düzenlediği, evlerde arama yaptığı ve eşyalara el koyduğu kaydedildi.

Geçen ay Kudüs kentindeki Şufat Kampı sakinlerinden 60 yaşındaki Musa Ebu Meyyale işgal güçlerince evinin önünde dövüldükten sonra göğüs kafesine aldığı ağır darbelerin etkisiyle şehit oldu.

İşgal güçleri geçen ay ayrıca 20 yaşındaki eski esir Muhammed Semir Ubeyd’i Kudüs’e bağlı El-İseviyye beldesine düzenlediği baskın sırasında şehit etti.

İşgal güçlerinin Haziran ayında özellikle Kudüs ve çevresinde baskılarını yoğunlaştırdığı ve onlarca Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edildi.

İşgal güçlerinin geçen ay Batı Yaka’da 180 eve baskın düzenlediği, 303 sabit ve geçici kontrol noktası kurduğu, 25 evi yıktığı ve 228 Filistinlinin ülke dışına çıkmasına çeşitli bahanelerle engel olduğu belirtildi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Enformasyon Dairesi tarafından hazırlanan raporda da Haziran ayında Filistinli direnişçilerin Batı Yaka’da 328 eylem gerçekleştirdiği açıklandı.

Raporda, geçen ay bir bıçaklama eyleminin ve bir de bıçaklama girişiminin, 22 molotof kokteyli atma eyleminin gerçekleştirildiği, Batı Yaka ve Kudüs’te işgalcilerle 236 çatışma yaşandığı, tüm bu eylemlerde üç işgalcinin yaralandığı bildirildi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X