İsrail, İranlı generali kaçırdı

DÜNYA 6 Ekim 2021 07:47
Videoyu Aç İsrail, İranlı generali kaçırdı

İsrail istihbarat servisi MOSSAD'ın 1986'da bir operasyon sırasında kaybolan pilot Ron Arad'ı bulabilmek için Suriye'den İranlı bir generali kaçırarak sorguladığı öne sürüldü. Arama kapsamında Lübnan'da bir cesetten de DNA örneği alındığı kaydedildi.

Arap basınında çıkan haberlere göre, Afrika'da bir ülkeye kaçırılan general, burada Ron Arad adlı ordu mensubu pilotun akıbetiyle ilgili sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, hafta başındaki meclis konuşmasında, MOSSAD'ın Arad'ı bulmak için geniş kapsamlı operasyon başlattığını duyurmuş ancak ayrıntı vermemişti

İddialara göre MOSSAD, Lübnan'ın Nabi Chit köyünde defnedilen bir cesedin Arad'a ait olup olmadığını tespit etmek için DNA örnekleri aldı. Test sonucuyla ilgiliyse bir açıklama yapılmadı.

İsrail basınında Başbakan Bennett'in siyasi çıkar uğruna istihbarat servisinin operasyonunu açığa çıkardığı yorumları yazıldı. Operasyonun sonucu ile ilgiliyse farklı spekülasyonlar ortaya atıldı. Bir iddiaya göre MOSSAD Başkanı David Barnea, başbakandan operasyonu duyurmasını özellikle isterken, basına kapalı toplantılarda aslında operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığının konuşulduğu da öne sürüldü.


Ron Arad'a ne oldu?

Ron Arad adlı İsrailli pilot, 1986'da Lübnan'ın güneyine düzenlenen bir hava saldırısında uçaktan atlamak zorunda kaldı. Tel Aviv'e göre pilot Şii Emel Hareketi tarafından kaçırılarak önce İran'a teslim edildi, ardından tekrar Lübnan'a götürüldü.

Kayboluşunun ilk iki senesinde fotoğraf ve mektuplarla iletişim kuran Arad ile 5 Mayıs 1988'den itibaren irtibat kesildi.

Arad'ın çok uzun zaman önce öldüğüne kesin gözüyle bakılsa da istihbarat raporlarında nerede ve ne zaman öldüğüne ilişkin farklı ip uçları yer alıyor.

Dün, Başbakan Bennett Knesset'in kış konferansının açılışında yaptığı konuşmada,  geçen ay Mossad yetkililerinin kayıp Hava Kuvvetleri pilotu Ron Arad'ın nerede olduğu hakkında yeni bilgiler bulmak için "geniş kapsamlı ve cüretkar" bir operasyon başlattığını duyurdu. "Ron'a ne olduğunu anlamak için başka bir çaba sarf ettik" ifadeleri kullanıldı.

"MOSSAD SAVAŞÇILARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM"
Odatv'den Rafael Sadi'nin haberine göre, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) de teşekkür eden İsrail Başbakanı Bennett, "Yıllar sonra bile savaşçıların bağlılığı, bağlılığı ve kardeşliği hakkında konuştuğum Tami ve Yuval Arad adına Mossad savaşçılarına kendi adıma teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 
 
İsrail İstihbarat Örgütü’nün (GSS) operasyondaki rolleri için "İyi niyet ve işbirliği. Mahkumların kurtuluşu İsrail Devleti'nin kutsal değerlerinden biri haline geldi, bize dışarıdan bakanlara garip gelen türden bir şey - ama bizi tanımlayan ve ayıran şey bu. Oğullarımızı nerede olurlarsa olsunlar eve getirmek için çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Lübnan gazetesinde yer alan bir haberde, İran'ın Kıbrıs'taki İsrailli işadamlarına yönelik suikast girişiminin, Mossad'ın aynı operasyonuyla ilgili olabileceği bile öne sürüldü.

Mossad şefi Dedi Barnea operasyondan sonra adamlarına, "Cesur, gözüpek, karmaşık bir operasyondu - ama bir başarısızlıktı. Bu bir başarısızlıktı, ama çabalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL