İsrail 2019'un Başından İtibaren Filistin'de 5 Direnişçinin Evini Yıktı

FİLİSTİN 20 Mayıs 2019 16:00
Videoyu Aç İsrail 2019'un Başından İtibaren Filistin'de 5 Direnişçinin Evini Yıktı

Sol görüşlü İsrail insan hakları teşkilatı durumundaki Hemokid Merkezi'nin verdiği bilgilere göre İsrail 2014'ten bu yana Batı Yaka ve Kudüs'te Filistinli eylemcilere ait 52 binayı tamamen veya kısmen yıktı. Bunlardan 5'i 2019'un başından itibaren yıkıldı.

Merkezin bugün (20 Mayıs Pazartesi) yaptığı açıklamaya göre yıkımlar İsrail tarafından eylemcilerin ailelerinin cezalandırılması için verilen kararlar doğrultusunda ve İsrail Yüksek Mahkemesi'nin de onayıyla gerçekleştirildi.

Merkezin açıklamasına göre yıkılan 52 evden altısı işgal altındaki Kudüs'ün doğu bölgesinde yer alıyordu. Bu arada 9 ev de tamamen ve kısmen kullanıma kapatıldı ki bunların da 5 tanesi Kudüs'te ye alıyor.

Merkezin açıklamasında söz konusu yıkım işleminin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde yürütülen toplu cezalandırma politikasına binaen gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

Merkez suçsuz insanların mallarına el konulmasının, onların mülklerine zarar verilmesinin işgal altında yaşayan insanların korunmasıyla ilgili insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu vurguladı.

Siyonist işgal yönetimi Filistin'de eylem gerçekleştirenlerin ailelerini de cezalandırıyor ve bu çerçevede evlerini yıkıyor.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...