İsrail 2019'un İlk Çeyreğinde Basına Yönelik 126 İhlal Gerçekleştirdi

FİLİSTİN 12 Nisan 2019 00:22
Videoyu Aç İsrail 2019'un İlk Çeyreğinde Basına Yönelik 126 İhlal Gerçekleştirdi

Filistin Enformasyon Bakanlığı'nın ortaya koyduğu verilere göre, işgal güçlerinin 2019 yılının ilk çeyreğinde basın mensuplarına yönelik olarak 126 ihlal gerçekleştirdiği ifade edildi.

Filistin Enformasyon Bakanlığı, dün (11 Nisan Perşembe) yaptığı açıklamada işgal ordusu mensuplarının 70 basın mensubu erkeği, 6 basın mensubu kadını ve onlarca basın ekibini hedef alan saldırılar gerçekleştirdiğini vurguladı.

Açıklamada basın mensuplarına yönelik ihlallerin başında onların kasıtlı olarak tutuklanmaları, tutukluluk sürelerinin uzatılması, rehin tutulmaları, sorgulama için çağrılmaları ve görevlerini yerine getirmelerinin engellenmesi olaylarının yer aldığına dikkat çekildi.

Açıklamaya göre işgal ordusu mensupları, İsrail saldırılarını görüntülemeleri esnasında basın mensuplarının üzerine ses ve zehirli gaz bombaları ve lastik mermilerle saldırdılar.

İsrail güçlerinin ihlallerinin şekilleri ve sebep olduğu durumlar ise şöyle: Gaz bombası yüzünden 22 yaralanma, olayları izleme esnasında 19 darp, lastik mermiyle 7 yaralanma, 8 boğulma tehlikesi yaşama, gerçek mermiyle 4 yaralanma, 17 tutuklama veya tutukluluk süresini uzatma yahut sorgulama için çağırma, 3 zorunlu uzaklaştırma, gazetecilerin evine iki baskın, 5 sosyal medya sayfasını silme, 5 para cezası veya zorlayıcı cezalandırmalar.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...