İSRAİL ABD’DEN GOLAN TEPELERİ’Nİ TANIMASINI İSTEDİ

FİLİSTİN 28 Mayıs 2018 13:05
Videoyu Aç İSRAİL ABD’DEN GOLAN TEPELERİ’Nİ TANIMASINI İSTEDİ

İsrail İstihbarat Bakanı Katz, Trump'ın Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni birkaç ay içinde 'İsrail toprağı' olarak tanıyacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın her türlü desteğiyle güç zehirlenmesi yaşayan İsrail, şimdi de Beyaz Saray’dan, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’ni de ‘İsrail toprağı’ olarak tanımasını talep etti.

Reuters’a konuşan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, ABD’nin Golan’ı aylar içinde İsrail toprağı olarak tanıyabileceğini öne sürdü. “Bu meselenin epey olgunlaştığını ve gerçekleşmesi için yüksek bir olasılık bulunduğunu sanıyorum” diyen Katz, işgalini İran’la meşrulaştırmaya çalıştı. Katz, “İranlılara verebileceğiniz en acı yanıt, Golan’daki İsrail egemenliğini bir Amerikan açıklamasıyla  tanımaktır” ifadelerini kullandı. 

GOLAN TEPELERİ NERESİ?

İsrail, 1967 savaşında Doğu Kudüs, Batı Şeria, Gazze ve Suriye’ye ait olan Golan Tepeleri’ni işgal etmişti. Gazze’den tek taraflı olarak çekilse de, diğer noktalardaki işgali 51 yıldır sürdürüyor. Bu bölgelerdeki İsrail varlığı Birleşmiş Milletler tarafından da yasadışı sayılıyor.

İsrail-Suriye sınırında bulunan Golan Tepeleri, 1200 kilometrekarelik stratejik bir plato sayılıyor. Suriye 1973 savaşında bölgeyi geri almayı denemiş ancak başarılı olamamış, 1974’te ateşkes imzalanmış; İsrail ise bölgeyi 1981’de tek taraflı olarak ilhak ederek yaklaşık 20 bin yerleşimciyi buraya taşımıştı.

Suriye’deki iç savaştan önce, 2000 yılında iki ülke arasında Türkiye’nin arabuluculuğunda barış görüşmeleri gerçekleştirildiği ve İsrail’in Golan’dan çekilmeyi göz önünde bulundurduğu haberleri gelmiş ancak bir sonuç çıkmamıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X