İsrail askerleri Doğu Kudüs'ün Kalandiya’ya kontrol noktasında baskın düzenledi

FİLİSTİN 8 Aralık 2020 16:11
Videoyu Aç İsrail askerleri Doğu Kudüs'ün Kalandiya’ya kontrol noktasında baskın düzenledi

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzey girişinde, Kalandiya kontrol noktasında dün beş saat süren uzun bir çatışma meydana geldi. Çatışmada altı İsrail askeri ve beş Filistinli genç yaralandı.

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre işgal ordusuna bağlı özel kuvvetler, Kudüs ile Batı Şeria arasındaki İsrail'in en büyük kontrol noktasının yakınında yer alan Kalandiya kampına baskın düzenledi. Vatandaşlar, bu güçlerin, İsrail'in yakınındaki Kalandiya havaalanı bölgesi için hazırlanan büyük yerleşim planlarına karşı koyan bir grup genci tutuklamaya geldiğini ileri sürdü. İsrail bu plan ile geniş arazilere el koyacak ve eski havalimanına geri dönülme olasılığını ortadan kaldıracak. İsrail’in bu planına karşı çıkan Filistinliler bölgede protesto gösterisi düzenlediler. İsrail askerleri Filistinli protestoculara karşı cop ve gaz kapsülleri kullandılar. Taraflar arasında birkaç saat süren çatışmalar meydana geldi.

İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail askerlerinin çalıntı araba satıcılarını tutuklamak için bölgede bulunduğunu ileri sürerken, kamptaki Fetih hareketine mensup yetkililer, işgal güçlerinin şehit Halid Hamad'ın oğulları Muaz, Muhammed ve Ali'yi tutuklamaya geldiklerini kaydettiler. Kendilerine karşı yöneltilen “çalıntı araba satıcısı” nitelemelerini reddettiklerini söyleyen Hamad’ın oğulları, “Saldırının temel amacı Filistinliler arasında korku yaymak. Böylece Filistinlilerin, İsrail Bölge Planlama ve İnşa Komitesi’nin Atarot yerleşim mahallesine 9 bin yeni yerleşim birimi inşa etme planına karşı protesto gösterisi düzenlememelerini sağlayacaklar.” açıklamasında bulundular. Kalandia halkı ve Kudüs ve çevresinde yaşayanlar, bu projeyi bir Filistin devleti kurma ihtimalinin önünde bir tehdit olarak görüyorlar.

Bu nedenle Filistinliler sokaklara çıkıp işgal güçlerine karşılık verdiler. Taraflar arasında çatışmalar patlak verdi. Bir dizi Filistinli genç İsrail askerlerini pusuya düşürdü. Filistinli gençler pusuya düşürdükleri İsrail askerlerinin üzerine taş, sıcak su ve hatta eski bir çamaşır makinesi attılar. Burada meydana gelen çatışmada altı İsrail askeri dört Filistinli genç hafif ve orta derecede yaralandı. Daha sonra Kalandiya kontrol noktasında çıkan çatışmalarda İsrail askerlerinin ateş etmesi sonucu Filistinli bir genç daha yaralandı. İşgal güçleri başta bu gencin üzerinde bıçak taşıdığını ve bıçaklı saldırı planladığını iddia etmiş, ancak daha sonra üzerinde bıçak veya keskin bir cisim taşımadığını itiraf etmişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, meydana gelen tüm yaralanmaların göğüs, karın ve diğer uzuvları hedef alan canlı mermilerle gerçekleştiğini ve yaralıların tamamının ameliyat edildiğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında yaraların Ramallah'taki Filistin Tıp Kompleksi'ne götürüldüğü ifade edildi.
Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL