İsrail F-35'lerle hava saldırısı düzenleyen ilk ülke oldu!

FİLİSTİN 23 Mayıs 2018 14:10
Videoyu Aç İsrail F-35'lerle hava saldırısı düzenleyen ilk ülke oldu!

İsrail ordusunun ABD üretimi F-35 savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenleyen ilk ülke olduğu duyuruldu. Tüm Orta Doğu üstünde uçan F-35'lerle iki hedefin vurulduğu belirtilirken, İsrail'in ABD'den sonra bu uçakları kullanan ilk ülke olduğu ifade edildi

Açıklama İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapıldı. İsrail ordusu, resmi açıklamasında ABD üretimi F-35 savaş uçaklarıyla saldırılar düzenleyen ilk ülke olduğunu, tüm Orta Doğu üstünde uçan F-35'lerle iki hedefin vurulduğunu belirtti.

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Amikam Norkin askeri bir twitter hesabından yaptığı açıklamada, "F-35'leri bütün Ortadoğu üzerinde uçuruyoruz ve iki ayrı cephede iki saldırıda kullandık" dedi. İsrail'de toplanan 20 yabancı ülkenin hava kuvvetleri komutanlarına hitaben konuşan Norkin, bir F-35 uçağının Beyrut üzerinde uçarken alınmış fotoğrafını da gösterdi. Amerikan Lockheed Martin Corp tarafından imal edilen F-35, müşterek taarruz uçağı (JSF) olarak da biliniyor.

İsrail, ABD'den sonra bu uçakları kullanan ilk ülke oldu. JSF uçaklarından 50 adet sipariş etmiş olan İsrail, ilk iki uçağı 2016 Aralık ayında teslim aldı. İsrail medyasına göre şimdiye kadar bu uçaklardan dokuz adedi İsrail'e verildi. İsrail, Suriye'de bulunduğundan şüphelendiği İran güçlerine ve Lübnan'daki Hizbullah militanlarına silah sevk eden konvoylara karşı çok kez hava saldırıları yaptığını söylüyor. İsrail hava kuvvetlerinin aynı zamanda Mısır'ın Sina bölgesindeki IŞİD ve Sudan'da Hamas silah kaçakçılarına karşı saldırılar yaptığı biliniyor. Türkiye, bazı parçalarını imal ettiği F-35 uçaklarından 100 adet sipariş etmişti. İlk F-35 teslimatının Haziran ayında yapılması bekleniyor.

İSRAİL'DEN GAZZE'YE SALDIRI

İsrail ordusuna ait bir tankın abluka altındaki Gazze'de Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait bir hedefi vurduğu bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, Gazze sınırını geçmeyi başaran bazı "şüpheliler"in İsrail ordusuna ait askeri bir noktayı ateşe verdiği iddia edildi.

Ateşe verilen noktada İsrail askerlerinin bulunmadığı belirtilen açıklamada, sınırı geçen kişilerin tekrar Gazze'ye döndükleri ifade edildi.

Bu olayın ardından İsrail ordusuna ait bir tankın, Kassam Tugaylarına ait gözlem noktasını vurduğu aktarıldı.

Açıklamada, yaşanan olaylarda her iki taraftan da yaralananın olmadığı dile getirildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...