İsrail'in Batı Şeria'daki baskınları sürüyor

FİLİSTİN 28 Ağustos 2014 16:29
Videoyu Aç İsrail'in Batı Şeria'daki baskınları sürüyor

İsrail ordusunun, Batı Şeria'nın farklı kentlerinde evlere düzenlediği baskınlar sonucu 12 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ordusu, Batı Şeria'daki Tul Kerm'de 5, El Halil'de 3, Beytullahim'de 2 ve Cenin ile Nablus'ta 2 Filistinliyi gözaltına aldı" denildi.

Görgü tanıklardan alınan bilgiye göre, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Birun beldesindeki bazı evlere baskın yaparak Filistinli 2 genci gözaltına aldı. Birun Lisesi Müdürü'nün evine de baskın yapan İsrail askerleri, okul öğrencilerinin Yahudi yerleşimcilerin araçlarına taş atmaları halinde müdürün de gözaltına alınacağını belirttiler.

Beytullahim kentinin Beyt Ficar beldesinde bazı evlerde "silah bulunduğu" gerekçesiyle arama yapan İsrailli askerlerin, 2 Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edildi.

Ramallah'ın batı kesiminde yer alan Betilu beldesinde de evlere düzenlenen baskınlarda 4 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

İsrail askerlerinin dün Yahudi yerleşimcilerin aracına taş attıkları iddiasıyla Filistinli öğrencileri gözaltına almak için Birun Lisesi'ne baskın düzenlemiş, okulun bulunduğu köye barikat kurarak giriş-çıkışları engellemişti.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. Batı Şeria'da 2 milyon 300 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor.

Filistin Esirler Bakanlığı, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunduğunu açıklamıştı.

Kaynak : Yeni Şafak
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X