İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel Öncülüğünde Onlarca İşgalci Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

FİLİSTİN 15 Ağustos 2019 17:11
Videoyu Aç İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel Öncülüğünde Onlarca İşgalci Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

Onlarca Yahudi yerleşimci bu sabah (15 Ağustos Perşembe) işgal hükümeti Tarım Bakanı Uri Ariel öncülüğünde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. 

Yahudi yerleşimcilerin yoğun güvenlik önlemleri altında gruplar halinde El-Meğaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya girdiklerini ve işgal güçlerinin baskın boyunca yerleşimcilere eşlik ettiğini söyledi. 

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in bu sabah Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen gruplardan birine eşlik ettiği bildirildi. 

Yahudi yerleşimciler Kurban Bayramı’nın ilk günü Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledikten sonra işgal polisi bayramın ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri yerleşimcilerin baskınına izin vermemişti. 

İşgal güçleri Pazar günü bayram namazından sonra Yahudi yerleşimcilerin baskın düzenlemesini sağlamak için Mescid-i Aksa’nın avlusunu savaş alanına çevirdi ve Müslüman cemaate saldırdı. 

Bayram namazının bitmesinin ardımdan Mescid-i Aksa’nın avlusunda plastik mermilerle ve göz yaşartıcı bombalarla Filistinlilere saldıran işgal güçleri cemaatten çok sayıda kişiyi de darp etti. 

İşgal polisinin bayramın ilk günü Yahudi yerleşimcilerin baskınına işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’nun talimatıyla izin verdiği ve Pazar günü 1300 yerleşimcinin baskına katıldığı fakat Mescid-i Aksa cemaatinin direnişi sebebiyle baskın rotasının her zamankinden farklı olarak birkaç metreyle sınırlı tutulduğu ifade edildi.
 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL