İsrail vatandaşı paraşütle Suriye'deki muhaliflere katıldı

25 Ekim 2015 17:53
Videoyu Aç İsrail vatandaşı paraşütle Suriye'deki muhaliflere katıldı

İsrail, cumartesi günü, 23 yaşındaki İsrail vatandaşı Arap bir gencin yamaç paraşütüyle Golan Tepeleri'nin Suriye tarafına geçtiğini açıkladı.

İsrail medyası, yetkililerin tahminlerine yer vererek, gencin Beşar Esad'ı devirmek için savaşan muhaliflere katılmaya çalıştığını yazdı.
 
Cumartesi günü akşam saatlerinde İsrailli nöbetçilerin fark ettiği sızmanın ardından bölgeye hava araçları gönderildi. 
 
Görgü tanıkları, İsrail hava araçlarının etrafta dolaştığını aktardı.
 
Haaretz'in haberinde, İsrail'in olaya ilişkin bu sabaha kadar haber yapılmasını engellediği vurgulandı.
 
İSRAİL: İSTEYEREK GEÇTİ, ÇÜNKÜ...
 
İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Moti Almoz konuya ilişkin açıklamasında, "Tüm ayrıntıları bilmiyoruz. Fakat görünüşe bakılırsa, Jaljulia kasabasından 23 yaşındaki bir İsrailli Arap, isteyerek geçti ve oradan alındı. Orada bekleyenler var mıydı bilmiyoruz ama tahmin ediyoruz ki rüzgâr yönüne karşı kim böyle bir şey yaptıysa kasten yapmıştır" diye konuştu. 
 
Bir başka Savunma Kuvvetleri yetkilisi ise, gencin niyetini kesin olarak belirlemeye çalıştıklarını açıkladı.
 
NETANYAHU: VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILACAK
 
Associated Press'in haberine bugün Kabine'ye seslenen Başbakan Binyamin Netanyahu, Suriye'ye geçen gencin vatandaşlığının iptal edileceğini söyledi. Netanyahu, "Her kim İsrail ile savaşmak için düşman saflarına katılırsa artık İsrail vatandaşı olamaz" dedi.
 
DÜNYA İŞGÂL OLARAK GÖRÜYOR
 
CNN'nin haberine göre; Golan, İsrail'in ilhakına rağmen, uluslararası çapta işgal edilmiş bölge olarak görülüyor. İsrail 41 bin kişinin yaşadığı bölgeyi Suriye'den 1967'deki İsrail-Arap savaşı sırasında almış ve ilhak etmişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL