İsrail yasaklanmış silahlar kullandı!

FİLİSTİN 21 Ağustos 2014 23:16
Videoyu Aç  İsrail yasaklanmış silahlar kullandı!

Filistin Sağlık Bakanlığı, "yasaklanmış silahlar kullandığı" gerekçesiyle İsrail hakkında soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yapılan incelemeler sonucunda Gazze Şeridi'ndeki hastanelerde, aralarında pudra bombasının da bulunduğu yasaklanmış silahlara maruz kalmaları nedeniyle kol ve bacaklarını kaybeden ve ağır yaralanan kişilerin bulunduğunun tespit edildiği kaydedildi.

İsrail'in, etki alanı çok geniş olan "öldürücü ok" veya "küçük ok" adı verilen silahları da kullandığı belirtilen açıklamada, kullanıldığı ileri sürülen radyoaktif madde ve ağır metal barındıran kimyasal silahlar nedeniyle ileride kanser, kan hastalıkları, kısırlık, tekrarlayan düşükler gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabileceği konusunda sağlık ekiplerine uyarılarda bulunuldu.

Açıklamada, mevcut veriler ışığında İsrail'in yasaklanmış silahlar kullandığının tespit edilmesi nedeniyle uluslararası hukuk ve anlaşmaları çiğnediği vurgulanarak ilgili mercilere uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulunuldu.

Gazze'deki insan hakları kuruluşları, hastanelerde görev yapan doktorların, bazı hastalarda şarapnel izi olmaksızın uzuv kaybı yaşaması ve kayıp yaşanan noktalarda yüksek ısının olduğu bilgisini aktardıklarını kaydederek, bunun halen deneme aşamasında olan pudra bombasından (Dense Inert Metal Explosives) kaynaklanabileceği görüşünü bildirmişti.
Kaynak : Ajanslar
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X