İsrailli bakan: "Türkiye ile diplomatik ilişkilerin canlandırılmasına çok yakınız"

GÜNDEM 6 Mayıs 2016 18:21
Videoyu Aç İsrailli bakan: "Türkiye ile diplomatik ilişkilerin canlandırılmasına çok yakınız"

Türkiye ile İsrail'in diplomatik ilişkilerine değinen İsrailli bakan, Türkiye'nin İsrail'in gazına ihtiyacı olduğunu belirterek; "Sanırım haftalar içinde anlaşacağız" dedi.

İsrail devletinin Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Leviathan doğal gaz alanındaki kesintiye uğrayan gelişmelerdeki tıkanıklığı açmak ve Türkiye ve Mısır'a gaz ihraç edilmesine olanak sağlamak için Noble Energy ve Delek Group'a bir taslak sunacaklarını belirtti.  

Enerji Bakanı Steinitz, makamında verdiği söyleşide söz konusu taslağın enerji şirketlerine regülasyonlar konusunda 10 yıl boyunca istikrarlı bir seyir vaat eden hükümet taslağının daha yumuşak bir versiyonu olduğunu belirtti. 

Steinitz, yakın zamanda konuyla ilgili bir çözüm bulmayı amaçladıklarını, bu sürecin de birkaç aydan fazla olmayacağını belirtti. 

Konuyla ilgili çok fazla detaya girmekten kaçınan bakan sorunun çözümüne oldukça yakın oldukları mesajını verdi. 

Türkiye ile ilgili devam eden diplomatik ilişkilere de değinen Bakan Steinitz, İsrail'in Türkiye ile devam eden görüşmelerinde olası ilerlemenin İsrail'e yeni bir doğal gaz pazarı açabileceğini belirtti. 

Bakan, "Ürdün, Mısır ve umarım Türkiye'deki fiyatlar, çünkü Türkiye ile diplomatik ilişkilerin canlandırılmasına çok yakınız, oldukça yüksek" ifadelerini kullandı. 

Türkiye ile ilgili diplomatik görüşmelerin seyriyle ilgili derine inmek istemeyen Yahudi bakan yine de iki ülke arasında son dönemde yaşanan bazı gelişmelere işaret etti. Kendisi bizzat Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen Steinitz Türkiye'nin, İsrail'in NATO'nun genel merkezinde ofis açmasına itiraz etmediğine dikkat çekti.

Bakan, Türkiye ile ilgili olarak şu şekilde ifadeler kullandı: "Aradaki anlaşmazlıkların yüzde 80-90'ını kapattık. Türkiye'nin bizim gazımıza ihtiyacı var. Bizim de yeni bir pazara. Sanırım haftalar içinde bir anlaşma sağlayacağız. Bu anlaşma aylar içinde tamamlansa bile gaz projeleri yıllar alır."  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X