Jeffrey: Suriye’de 3 stratejik hedefi gerçekleştiremedik ancak Esed’in ilerlemesini engelledik

SURİYE 7 Aralık 2020 23:47
Videoyu Aç Jeffrey: Suriye’de 3 stratejik hedefi gerçekleştiremedik ancak Esed’in ilerlemesini engelledik

ABD’de 3 Kasım başkanlık seçimlerinin ardından istifa eden ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Trump yönetiminin Irak ve Suriye’de terör güçleriyle mücadelede ağır bir şekilde kaybetmeyi önleyen stratejik politikalarına övgüde bulundu ancak Trump yönetiminin Suriye’de yapılması gereken stratejik 3 hedefi gerçekleştiremediği söyledi.

Jeffrey, The Times of Israel gazetesine verdiği röportajda, bölgeyi Trump’ın göreve geldiği zamandan daha iyi durumda terk ettiklerini söyleyerek şu ifadelerle devam etti;

“Ancak Trump yönetimi bölgedeki 3 hedefe ulaşamadı. Bunlar İran güçlerini Suriye topraklarından çıkarmak, DEAŞ’ı tamamen yok etmek ve Suriye krizine siyasi çözüm bulmak. Oysa bizim yaptığımız rejim güçlerinin ilerlemesini durdurmak ve askeri durumu olduğu gibi tutmak oldu.”

ABD ve Uluslararası Koalisyon’un Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in sahada kazanımlar elde etmesini engelleyen bir ‘askeri çıkmaz’ sağladığını söyleyen Jeffrey, Türk kuvvetlerinin de aynısını Suriye’nin kuzeyinde yaptığını, bu esnada İsrail hava kuvvetlerinin gökyüzüne hükmettiğini söyledi.

Çökmüş bir devletin mirası Rusya ve İsrail’e kaldı

Jeffrey, Suriye hükümetine yönelik diplomatik izolasyonu sürdürmeyi kabul eden Arap Birliği üyeleri ile olan işbirliğine ek olarak, ‘Esed rejimini ekonomik olarak ezen’ yaptırımların uygulanmasında Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) uluslararası kuruluşların desteğine değinerek şöyle devam etti;

“Tamamen çökmüş bir devletin mirası Rusya ve İsrail’e kaldı. Bu bataklıktan çıkabilmek istiyorlarsa, ciddi bir şekilde müzakere etmek ve uzlaşmayı kabul etmek zorunda kalacaklar.”

Jeffrey, ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden yönetiminin karşı karşıya olduğu zorluğun, Rusya ve İran’ı ‘Esed’in kontrol altına alınması ve Suriye’de kan dökülmesine son verilmesine’ ikna etmek olduğuna dikkat çekti.

James Jeffrey, Trump yönetiminin Esed’i boykot etme politikasını, bu adımın eski Başkan Barack Obama politikasının bir devamı olduğunu söyleyerek savundu.

Eski ABD başkanı rejim değişikliğini desteklerken, 2015 yılında BM Güvenlik Konseyi tarafından desteklenen çatışmaya yönelik ‘siyasi çözüm’ fikrini kabul ederek Esed’in hayatta kalmasına açık kapı bıraktı.

Söz konusu röportajda, Trump’a çok fazla övgüde bulunmamaya dikkat ederek, bunun yerine Pompeo ve yönetimin Ortadoğu’daki politikalarına övgüler dizen Jeffrey, “Pompeo’nun Başkan’ın güvenini kazanan parlak bir dışişleri bakanı olduğunu düşünüyorum. Bu güven, Başkan Trump’ı ABD güçlerini Suriye’den tamamen çekmeye yönelik ilk kararından vazgeçmeye ikna etme noktasında kesinlikle gerekliydi” dedi.
Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL