Kahire'de Hamas, İsrail'in Ortadoğu tetikçisi Dahlan'la görüşmesi

FİLİSTİN 26 Şubat 2018 09:58
Videoyu Aç Kahire'de Hamas, İsrail'in Ortadoğu tetikçisi Dahlan'la görüşmesi

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Hamas heyeti, İsrail'in ortadoğu tetikçisi Dahlan'a yakın isimlerle görüştü.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Mısır’ın başkenti Kahire’deki heyetinin Fetih Hareketi'nden ihraç edilen ortadoğu'da İsrail'in istihbaratçı ve tetikçisi olarak tanınan Muhammed Dahlan'a yakın isimlerle görüştüğü bildirildi.

Filistin'in MAAN haber ajansının Hamaslı yetkililere dayandırdığı habere göre, Kahire’de bulunan İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyeti, Dahlan'a yakın isimlerle, “Dayanışma Komisyonu”nun faal hale getirilmesi ve Gazze’deki insani durumun iyileştirilmesi ile ilgili atılacak adımları görüştü.

Gazze heyetinin, Mısır temasları çerçevesinde Mısır istihbarat yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde özellikle de “Gazze’ye ihtiyaç malzemelerinin gönderilmesi” konusunun ele alındığı belirtildi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye ve heyeti, 9 Şubat'ta Refah Sınır Kapısı'ndan geçerek Mısır'a gitmişti. Bugün Hamas heyetinin Gazze'ye döndüğü ve ayrıca Mısır'dan bir heyetin de Gazze'ye gittiği kaydedildi.

Hamas'ı temsil eden, siyasi büro üyeleri Musa Ebu Merzuk, İzzet er-Rişk ve Muhammed Nasr'ın yer aldığı ikinci heyet de 19 Şubat'ta Mısır'a geçmişti.

Hamas ve Fetih heyetleri, Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler kapsamında geçen yıl 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirmek için "uzlaşı anlaşması" imzalamıştı. 

Hamas ve Fetih hareketi Filistin toprakları işgal altında bulunmasına rağmen uzlaşı kararları alınsada yıllardır alınan kararları uygulamaya koyamamakla biliniyor.


İSRAİL'İN ORTADOĞU'DAKİ PROJELERİNİ YÜRÜTEN DAHLAN KİMDİR?

Filistin Kurucu Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı zehirlemekle suçlanan Muhammed Dahlan, 10 yıldır Ortadoğu denkleminin karanlık ağında önemli bir yer işgal ediyor. Dahlan 2006 yılında İsrail tarafından Gazze'den kaçırıldığı günlerde Hamas ve destekçilerinden intikam almak için yemin etti. Siyonist odaklarla müşterek yürüttüğü operasyonlar sonucu birçok iç savaş ve rejim değişikliklerinde etkisi olan Dahlan Mısır ve Israil tarafından sürdürülen Gazze kuşatmasının da mimarı olarak gösteriliyor.

13 ÜLKEDE İSTİHBARATÇISI VAR

Filistin dışında 13 ülkede etkin faaliyet yürüten Muhammed Dahlan kamuoyu oluşturma ve taraftar toplama amacı ile dernek ve vakıfları kullanıyor. Eşi Celile Dahlan adına kurulan (Muazzamat el Celile) vakfı da aynı kapsamda faaliyet yürütüyor. Ekip, Sırbistan, Ukrayna, Türkiye, Hırvatistan, Fransa gibi ülkelerde ise George Soros tarafından kurulan vakıflardan destek alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yıllık 550-600 milyon dolar destek verilerek kurulan 3 bin kişilik istihbarat ağında görev yapan şahısların çoğunluğu Filistin asıllılardan oluşuyor. Dahlan öncülüğünde kurulan istihbarat şebekesi tarafından toplanan bilgiler MOSSAD ile paylaşılıyor.

SİSİ DARBESİNİN BAŞ AKTÖRÜ

Dahlan'ın Mursi'ye yönelik darbede baş aktör olduğunu söylüyor. Dahlan ve ekibi 1.5 milyar dolardan fazla harcama yaparak Mısır Ordusu, medya ve sivil toplum kuruluşları düzeyinde destek zemini oluşturdu. Nur Partisi ve sol örgütlerle birlikte medya yöneticileri Sisi darbesi öncesinde fonlanarak İhvan Direnişi aleyhine yayın yapılması ve Sisi lehine tavır alması yönünde satın alındı.

Ajanslar'dan derlenerek islahhaber tarafından hazırlanmıştır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL