Kahvenin tadı kaçtı!

EKONOMİ 9 Aralık 2021 19:07
Videoyu Aç Kahvenin tadı kaçtı!

Kahve fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kahve çekirdeği fiyatlarındaki sert yükseliş, çiftçilerin stok yapmasına, ihracat akışının sınırlandırılmasına ve fiyatlar üzerindeki yukarı y


Sao Paulo'da görevli ABD Tarım Bakanlığı (USDA) yetkililerine göre, kahve çiftçilerinin fiziksel pazarda önceden kararlaştırılan sözleşmeleri teslim edemediği yerlerde "temerrüt" vakalarının arttığını belirtiyor.

USDA, Brezilya kahvesiyle ilgili son raporunda, "En büyük üç Arabica üreticisi, Brezilya, Kolombiya ve Etiyopya, çiftçilerin mevcut daha yüksek fiyatlarla yeniden satış yapmayı hedeflemesinden dolayı kararlaştırılan fiyatlardan kahve teslim edemiyorlar ve temerrüt oranlarında artış yaşanıyor" denildi.

Brezilya'daki yeni bir kuraklıkla konusundaki endişeler kahve fiyatlarındaki ralliye ekleniyor. Kahve çiftçileri Temmuz ayında yaşanan şiddetli don nedeniyle dondurucu soğuklardan etkilendi. Don olayları bu yılki hasadı etkilemezken, son bir asırdaki en kötü kuraklığın ardından ağaçlara verdikleri zarar, bitkilerin sağlığının yanı sıra önümüzdeki sezonda kahve çekirdeği kalitesi konusunda da endişelere yol açtı.

Güney Amerika'nın güney kesiminde üst üste ikinci yıl kuraklık getirme eğiliminde olan La Niña hava olayı, talebin yüksek kaldığı bir dönemde düşük üretim hacmi korkularını artırdı. Tüccarlar, Brezilya'nın güney kesiminde normal yağış seviyelerinin daha düşük olduğunu ve bunun çiftçiler arasında endişelere yol açtığı belirtildi.

Bu arada, Vietnam'da kısıtlamalara yol açabilecek yeni Omikron varyantı hakkındaki endişeler, Londra'da işlem gören daha düşük kaliteli bir kahve çekirdeği olan Robusta için vadeli işlem fiyatlarını yükseltti.

Chicago Borsası’nda emtia brokerlığı şirketi Price Futures Group'tan Jack Scoville şu uyarıda bulundu: "Kovid Vietnam'a ve şimdi de dünyanın geri kalanına geri döndü. Sevkiyatların kesilmesinde bir faktör olabilir."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL