Kamplardaki ​45 bin çocuk Irak vatandaşı olarak tanınmıyor

IRAK 1 Mayıs 2019 17:15
Videoyu Aç Kamplardaki ​45 bin çocuk Irak vatandaşı olarak tanınmıyor

Norveç Mülteci Konseyi’nin raporuna göre Irak’taki kamplarda yaşayan yaklaşık 45 bin çocuğa kimlik verilmiyor.

Norveç Mülteci Konseyi’nin raporuna göre kamplarda yaşayan yaklaşık 45 bin çocuğun kimliği yok ve bu çocuklar toplum tarafından dışlanmış durumda. Vatandaşlıkları bulunmadığı için eğitim ve sağlık hizmetlerinden mahrum kalan bu çocuklar, Bağdat yönetiminden kimlik bekliyor.

Çocuklarının Irak vatandaşı olarak tanınmadığını bildiren 7 çocuklu Hena takma kod adlı bir kadın, 2017’de Işid'in kalelerinden biri olan Hawija’dan Irak hükümeti tarafından kurtarıldıktan sonra Kerkük’teki bir kampa yerleştirildi.

Iraklı kadın, şehrin kurtarılması sırasında yapılan hava saldırısında, Işid saflarında savaşan eşi ve oğlunu kaybetti. Hena, Hawija’nın Işid kontrolündeyken doğurduğu üç küçük çocuğuyla kampa geldi. Çocuklarına en kısa zamanda bir kimlik verilmesini isteyen Hena, kendisi gibi çok sayıda annenin bu dertten mustarip olduğunu dile getirdi.

Bu çocuklar son üç yılda Işid hâkimiyetinin olduğu bölgelerde ya da o bölgelerden kaçarken doğdular. Çocukların sadece kendilerine Işid tarafından verilen doğum belgeleri bulunuyor.

Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Genel Sekreteri Jan Egeland, hükümet tarafından tanınmayan bu çocuklar nedeniyle olası bir “insani bomba” ile karşı karşıya olunduğunu belirtti. Ülkenin sürdürülebilir geleceği için çocukların eğitim ve sağlık haklarının verilmesi gerektiğini söyleyen Egeland, “Bu çocukların vatansız olarak yetişmesine izin verilirse toplum barış içinde olamaz” dedi.

Kimliksiz çocukların sayısının Suriye’den 30 bin Iraklının dönmesiyle artması bekleniyor. Gelenlerin yüzde 90’ından fazlasının İşıd’le bağlantılı olduğu şüphesi bulunuyor.

Mülteci Konseyi, Irak’ın kalkınma ve yeniden yapılanması için bu çocuklara vatandaşlık verilmesinin önemli olduğuna inanıyor.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...