Kanada Türkiye'ye İHA teknolojisi ihracat lisanslarını iptal etti

GÜNDEM 13 Nisan 2021 02:31
Videoyu Aç Kanada Türkiye'ye İHA teknolojisi ihracat lisanslarını iptal etti

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau daha önce askıya alınan Türkiye'ye İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi ihraç izinlerini tamamen iptal edildiğini açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau daha önce askıya alınan Türkiye'ye İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi ihraç izinlerini tamamen iptal edildiğini açıkladı. Bu kararın söz konusu ekipmanların Dağlık Karabağ'da Ermeni güçlerle savaşan Azeri ordusu tarafından kullanıldığının tespit edilmesinin ardından alındığı açıklandı.

Garneau yaptığı yazılı açıklamada "bu kullanım Kanada'nın dış politikası ve Türkiye'nin verdiği son kullanıcı garantileri ile uyumlu değil," ifadelerine yer verirken bu endişelerinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu'na iletildiğini aktardı. Garneau yeni askeri ürün ve teknoloji ihracatlarına izin vermeden önce son kullanıcı garantilerinde tutarlılık sağlamak için Türk yetkililerle karşılık güven oluşturma adına diyalog mekanizması kurmak istediklerini vurguladı. Özellikle savunma sanayi ürünlerinin ihracatında kullanılan son kullanıcı sözleşmeleri satılan teknolojilerin son kullanıcısının kimler olacağının açık bir şekilde bildirilmesini garanti altına alıyor.

Savunma firmaları bu sözleşmelere dayanarak hükümetlerden ihracat izinleri alıyor. Türkiye'ye satılan İHA ekipmanlarnın ihracat lisansları ekim ayında askıya alınmıştı.
Kaynak : Euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL