Karamollaoğlu: Suriye'yi Türkiye karıştırdı

GÜNDEM 16 Nisan 2022 12:52

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, katıldığı bir televizyon programında Suriye konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.


Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, katıldığı bir televizyon programında Suriye konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Habertürk'te katıldığı programda Karamollaoğlu, Suriye'den göç meselesini değerlendirirken ülkede yaşanan savaştan Türkiye'yi sorumlu tuttu.

"Maalesef Suriye'yi karıştıran ilk adımları Türkiye attı. AK Parti hükümeti attı." ifadelerini kullanan Karamollaoğlu, "Bunu hiçbir zaman tasvip etmedik. Suriye kan gölüne döndü." şeklinde konuştu.

30 milyon Suriyelinin yarısının evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Karamollaoğlu, "Elbette bu problemlerin çözülmesi icap eder. Türkiye doğru karar verip 'Biz Suriye sorununu çözeceğiz, gerekli adımları atacağız' derse, adımlar atılabilir." dedi.

Karamollaoğlu'nun, Suriye'deki savaştaki sivil ölümlerinde bir numaralı sorumlu olan Rusya ve İran'a yönelik eleştirilerde bulunmayarak doğrudan Türkiye'yi sorumlu tutması dikkat çekti.

Suriye'de 2011 yılında Esed rejiminin protestoculara yönelik saldırılarının çatışmalara dönmesiyle bir iç savaş başladı. Rusya, İran ve Hizbullah savaşta Esed rejimine destek verirken bu güçlerin saldırıları sebebiyle yarım milyona yakın Suriyeli sivil hayatını kaybetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL