Katar, Afganistan'a ilk Büyükelçiyi atadı

KahveKitap
2 Mayıs 2019 18:27
Videoyu Aç Katar, Afganistan'a ilk Büyükelçiyi atadı

Taliban ile ABD ve Afgan hükümeti arasında barış müzakerelerin ev sahipliğini yapan Katar, Kabil'in elçisi olarak Saeed Mübarek el-Hayyar el-Haci'nin atanmasına karar verdi.

18 yıllık Afgan savaşını sona erdirmeyi amaçlayan barış görüşmelerine ev sahipliği yapan Katar, ilk kez Afganistan'a büyükelçi atadı. 

Katar hükümdarı Şeyh Tamim bin Hamad el-Thani, 29 Nisan'da, Kabil'in elçisi olarak Saeed Mübarek el-Hayyar el-Haci'nin atanmasına karar verdi. 

Katar'ın başkenti Doha, Taliban'ın resmi siyasi ofisine ev sahipliği yapıyor ve ABD ile Taliban arasında devam eden müzakerelerin yeri oldu. 

Afganistan’ın Katar’da elçiliği var, ancak Körfez ülkesi Afganistan’ın başkentinde diplomatik bir varlığa sahip değildi. 

6. Müzakereler dün başladı

ABD ve Taliban müzakerecileri, 1 Mayıs'ta Katar'ın başkentinde altıncı doğrudan müzakerelere başladılar. 

ABD özel elçisi Zalmay Halilzad, ABD kuvvetlerinin Afganistan'dan ayrılmasını şart koşan Taliban için barış anlaşmasındaki boşlukları daralttığını iddia ededursun; Taliban, Batı'nın kuklası dediği hükümetle Kabil’de görüşmeleri reddediyor.  ABD'yi Afgan asıllı Büyükelçi Zalmay Halilzad'ın temsil ettiği müzakerelerde Washington, ateşkes ilan edilmesine öncelik verirken Taliban tarafı ise ABD'nin bu ülkedeki askerlerini çekmesini istiyor. 

ABD'nin halihazırda Afganistan'da 14 bin askeri bulunuyor

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X