Katil Esad, Halep’e BM heyeti gönderilmesini kabul etmiş

SURİYE 2 Mart 2015 02:53
Videoyu Aç Katil Esad, Halep’e BM heyeti gönderilmesini kabul etmiş

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın Esad yönetimi ile araştırma yapmak üzere bir BM heyetinin Halep'e gönderilmesi üzerine anlaştığı bildiriliyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın Esad yönetimi ile araştırma yapmak üzere bir BM heyetinin Halep’e gönderilmesi üzerine anlaştığı bildiriliyor. 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, daha önce önerdiği ‘dondurulmuş bölgeler’ planını görüşmek üzere Şam’a gitti. Görüşmede Mistura’nın Şam’daki ofisinden Halep’e araştırmaya heyetti gönderilmesi üzerinde anlaşmaya varıldı. 

Cumartesi günü beraberindeki heyetle Şam’a ulaşan De Mistura, Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Görüşmede özellikle Halep’te hayata geçirilmesi planlanan ateşkes için tıkanma yaşanan noktaların aşılması için izlenecek yol konuşuldu. 

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya göre görüşmede, Halep’te durumun incelenmesi üzere Mistura’nın Şam’daki ofisinden bir heyetin Halep’e gönderilmesi üzerine anlaşmaya varıldı. 

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ve bakan müsteşarı Ahmet Arnus da katıldı. 

Muhalifler de Kilis’te ‘dondurulmuş bölgeler’ konusunda atılacak adımları görüşüyor. 

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) üyeleri BM Özel Temsilcisi Mistura’nın ortaya koyduğu planla ilgili atılacak adımlar hakkında istişareler yapıyor. 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Ekim ayında Suriye krizinin çözümü için Halep’ten başlayarak başka bölgelere de uygulanacak “dondurulmuş bölgeler” önermişti. 

Planı De Mistura ile Şam’da görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, taslağı ‘üzerinde çalışılmaya değer’ bulduğunu açıkladı. 

Plan, hem rejim hem de muhaliflerin Halep’ten başlayarak belirlenmiş bazı bölgelerde ateşkes ilan etmesini öngörüyor. De Mistura, dondurulmuş bölgelerin daha sonra yapılacak müzakereler için bir başlangıç olacağını söyledi, ancak bunun ayrıntılarını ve takvimini vermedi.  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL