Kazakistan'da ölü sayısı hızla artıyor

ASYA 6 Ocak 2022 22:22
Videoyu Aç Kazakistan'da ölü sayısı hızla artıyor

Kazakistan'da akaryakıt zamlarının protesto edilmesiyle başlayan kaos giderek daha kanlı hal almaya başladı. Ülkede protesto gösterileri sırasında yaşamını yitiren güvenlik gücü sayısının 18'e yükseldiği, protestoculardan da 100'den fazla ölü olduğu ifade edildi. Ayrıca hayatını kaybeden güvenlik güçlerinden ikisinin başlarının kesildiği açıklandı.


Kazakistan'ın batısında 2 Ocak'tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Dünyanın gözünün çevrildiği ülkeden ölüm haberleri de gelmeye başladı.

PROTESTOLARDA 2 BİN 300 KİŞİ GÖZALTINDA
Kazakistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede yaşanan protesto olaylarında 2 bin 298 kişi gözaltına alındı.

18 GÜVENLİK PERSONELİ ÖLDÜ, İKİSİNİN BAŞLARI KESİLMİŞ
Gösteriler sırasında 748 güvenlik personeli yaralandı, 18 güvenlik personeli hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren güvenlik personelinden 2'sinin başlarının kesildiği belirtildi. Protestoculardan da 100'ün üzerinde ölü, 1000'den fazla yaralı olduğu belirtiliyor.

ALMATI'DA OLAYLAR DEVAM EDİYOR
Kazakistan'ın Almatı kentinde güvenlik güçlerinin binaları tek tek temizlemeye çalıştığı, buralarda zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşandığı ifade edildi. Protestocular, Almatı'daki idari binalar, polis merkezleri ve televizyon kulesini ele geçirmeye çalışıyor. Çimkent ve Aktav şehirlerinde ise durumun kontrol altına alındığı belirtiliyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL