Kazım Karabekir Paşa'nın İSTİKLAL HARBİMİZ adlı Eseri Yeniden Neşredildi

ÖZEL HABER 6 Ekim 2019 23:42
Videoyu Aç Kazım Karabekir Paşa'nın İSTİKLAL HARBİMİZ adlı Eseri Yeniden Neşredildi

Kazım Karabekir Paşa’nın 1930 yıllarında yazdığı ve yayınlanmasını ailesine vasiyet ettiği, yakın tarihimizin bir bölümünü belgeleriyle en doğru olarak anlatan İstiklal Harbimiz eseri, ancak 1960 yılında yayınlanabilmiştir. ​

Kazım Karabekir Paşa’nın 1930 yıllarında yazdığı ve yayınlanmasını ailesine vasiyet ettiği, yakın tarihimizin bir bölümünü belgeleriyle en doğru olarak anlatan İstiklal Harbimiz eseri, ancak 1960 yılında yayınlanabilmiştir.

Ancak aynı yıl eser yayınlanmasından hemen sonra mahkeme kararıyla toplatılmıştır.

5 sene süren mahkeme sonrası, beraat ettiğinden yayınına devam edilmiştir.

İstiklal Harbimizin başlangıcını ve bilhassa doğu hareketlerini bilmek isteyen tarih severlerimizin gösterdiği büyük ilgiden dolayı oldukça hacimli olan eser zaman içerisinde tek cilt ve 2 cilt olarak yayınlanmıştır.

Eser Truva yayınları tarafından 5 cilt olarak, yeniden düzenleyip yayınlanmıştır.

Kitapta orijinalliğine sadık kalmak kaydıyla, belgelerde herhangi bir düzenleme yapmadan metinlerde artık kullanılmayan birçok kelimeler, günümüz türkçesiyle değiştirilip okuyucunun daha rahat okuması sağlanmıştır.

İstiklal Harbimiz adlı bu nadide eser; Karabekir Paşa’nın damadı Prof. Faruk Özerengin’in Truva Yayınevi sahibi Sami Çelik’e vermiş olduğu yetkiyle basılmış olup, rahmetli Özerengin’in yayınevine teslim ettiği şekilde aslına sadık kalınarak baskısı gerçekleştirilmiştir.

Yakın tarihin gizemli bilgilerini keşfetmek adına okunması gerekli eserler arasında tavsiye ediyoruz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...