Keşmir krizi-Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Hindistan'a: Oturup konuşmalıyız

GÜNDEM 27 Şubat 2019 15:19
Videoyu Aç Keşmir krizi-Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Hindistan'a: Oturup konuşmalıyız

Bu sabah erken saatlerde Pakistan hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Keşmir üzerinde iki Hindistan jetini düşürüp en az bir Hint pilotu gözaltına almasının ardından konuşan Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'a diyalog çağrısında bulundu.

Hindistan ile görüşme çağırısında bulunan Han, nükleer silahlara sahip iki ülke arasında yaşanan çatışmalarla tırmanan gerilimin azaltılması için 'aklıselimin galip gelmesini umduğunu' ifade etti.

Han televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, "Tarih bize savaşların yanlış hesaplamalarla dolu olduğunu gösteriyor. Benim sorum, elimizdeki silahlar düşünüldüğünde bu yanlış hesaplamayı yapmanın bedelini ödeyip ödeyemeyeceğimiz. Oturup konuşmalıyız" dedi.

Ä°mran Han

Pakistan ne diyor?

Pakistan Silahlı Kuvvetleri, bu sabah erken saatlerde Hindistan kontrolündeki Keşmir'e yönelik bir hava operasyonu düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, operasyonun hava sahası ihlali gerçekleştirilmeden düzenlendiği ve Pakistan savaş uçaklarının sadece askeri hedeflere kilitlendiği ancak ateş açmadığı belirtildi.

Bu operasyon üzerine Hindistan savaş uçaklarının misilleme amacıyla havalandığı ve Pakistan hava sahasını ihlâl ettikleri belirtildi.

Hint pilot

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Kontrol hattını geçen iki Hindistan savaş uçağı Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından Pakistan hava sahasında düşürülmüştür. Söz konusu uçaklardan birisi Pakistan kontrolündeki Keşmir bölgesinde, diğeri ise Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesine düşmüştür. Bir Hint pilot gözaltına alınmıştır" demişti.

Hava sahası ihlali yapan iki Hindistan savaş uçağını düşürdüğünü duyuran Pakistan, iki Hint pilotun da esir alındığını açıkladı ve pilotun fotoğraflarını basınla paylaştı.
Pakistan Enformasyon Bakanlığı ise düşürülen uçaklardan birisinin görüntülerini paylaştı ve "Tebrikler Pakistan Hava Kuvvetleri. Bütün ulus sizlerle gurur duyuyor" mesajını paylaştı.


Hindistan ve Pakistan haritasi

Hindistan ne diyor?

Pakistan'ın iki Hint uçağının düşürüldüğünü açıklamasından sonra, Hindistan tarafı Pakistan uçaklarının saldırı girişiminin engellendiği sırada bir savaş uçağının düştüğünü doğruladı ve bir pilotun kaybolduğunu açıkladı.

Hint Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hint uçaklarının Pakistan uçaklarıyla çatışmaya girdiğini ve Pakistan'a ait uçaklardan birinin düşürüldügünü söyledi.

Sözcü "Bu çatışmada, maalesef bir MiG 21 uçağımızı kaybettik. Pilot kayıp ve Pakistan pilotun ellerinde olduğunu söylüyor. Bilgileri değerlendiriyoruz" dedi.

Hindistan basınında çıkan haberlerde Pakistan'ın sabaha karşı gerçekleştirdiği ilk hava operasyonunda üç Pakistan savaş uçağının hava sahası ihlâli yaptığı iddia edildi.

Kaynak : bbc
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...