Keşmirli lider Seyyid Ali Geylani vefat etti

DÜNYA 2 Eylül 2021 17:36
Videoyu Aç Keşmirli lider Seyyid Ali Geylani vefat etti

Keşmir'in bağımsızlığı için mücadele eden Eski Tüm Partiler Hürriyet Konferansı lideri Seyyid Ali Geylani'nin vefat ettiği bildirildi.

Seyyid Ali Geylani'nin sözcüsü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Geylani'nin ev hapsinde tutulduğu Srinagar’daki evinde vefat ettiğini duyurdu.

Cammu Keşmir'in Pakistan ve Hindistan arasında ihtilafa neden olan Keşmir bölgesinin Birleşmiş Milletler kararları uyarınca, plebisitle belirlenmesini savunan 91 yaşındaki Geylani'nin, 2010 yılından bu yana hayatının büyük bir kısmını ev hapsinde geçirdiği belirtildi.​​​​​​​​​​​​​​

Siyasal yaşamına Keşmir Cemaati İslami Partisi içinde başlayan Geylani, bağımsızlık yanlısı partileri tek çatı altında topladı.

Geylani, Cammu Keşmir Yasama Meclisinde de milletvekilliği yapmıştı.


İngiltere, 1947'de sömürge olarak yönettiği Hindistan'dan çekilirken o dönemde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda tercihle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Cammu Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20'lik bir kısım ise sınırdaş Çin'in hakimiyetine verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi, halk oylamasına karşı tutum benimserken, Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.​​​​​​​ 
Kaynak : İlkha
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL