Kimliği Açıklanmayan 11 Kişi ‘Terörizm’ Suçlamasıyla Irak’ta İdam Edildi

IRAK 17 Nisan 2018 14:38
Videoyu Aç Kimliği Açıklanmayan 11 Kişi ‘Terörizm’ Suçlamasıyla Irak’ta İdam Edildi

Irak bakanlığı yaptığı açıklamada, “terörizmle ilgili” suçlamalardan hüküm giymiş 13 kişiden 11’inin Irak makamları tarafından idam edildiğini söyledi.

Suçlamanın güvenlik güçleri personelinin öldürülmesi ve adam kaçırma olaylarını içerdiğini belirterek, tarihleri, yerleri veya diğer saldırı detayları belirtilmedi.

Uluslararası Af Örgütü grubuna göre, Irak’ta yıl başından bu yana en az 111 kişiye idam cezası verildi.

15 Aralık’ta Irak’ın terörizm yasası uyarınca cezalandırılan 38 kişi ülkenin Nasiriye hapishanesinde asıldı. Üç ay önce 42 kişi aynı cezaevine asıldı.

Irak, neredeyse her gün terör yasaları uyarınca idam cezaları üzerinden diplomatlardan ve hak gruplarından  eleştirilerle karşı karşıya.

Irak kuvvetleri, ülkede yaklaşık 20.000 kişiyi tutukladı. Birçoğu ölüm cezasına mahkum edildi.

Sünni aşiret güçlerini de içeren çoğu Şii güçler birliği geçen yıl, Irak’tan insanların sınır dışı edilmesinde ordunun yanında önemli bir rol oynadı.

Güvenlik uzmanları, örgütlerin özellikle cenaze saldırısının gerçekleştiği Salaheddin vilayetinde ve Suriye sınırındaki Anbar vilayetinde geceleri yolların kontrolünü ele geçirmeyi başardıklarını söylüyor.

2003 yılında ABD liderliğindeki işgal güçlerinin Saddam Hüseyin rejimini devirmesinden bu yana, Irak’taki şiddet olayları devam ediyor.

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X